NÁVŠTĚVA MAUTHAUSEN

KONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN

Dne 24. 10. 2019 se uskutečnila každoroční exkurze do koncentračního tábora Mauthausen. Zúčastnil se jí výběr žáků devátých tříd základních škol v Městské části Praha 8. Městská část Praha 8 pořádá tuto exkurzi právě v tento den, protože zde tehdy byli umučeni nebo zastřeleni obyvatelé Prahy 8.

Po dlouhé cestě dorazili všichni k  pomníku československých obětí. Poté následoval pietní akt, jehož součástí byl proslov a symbolická minuta ticha. I naše škola uctila památku položením květin. Všichni si připomněli oběti spjaté s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dne 24. října 1942 bylo v areálu koncentračního tábora Mauthausen zabito 294 Čechoslováků. Jednou z obětí byla i Jindřiška Nováková, která navštěvovala naši školu.

Všichni se seznámili s podrobnou historií této tragické události a prošli si památná místa celého areálu koncentračního táboru Mauthausen.

Je velmi dobré, že se takovéto akce pořádají, neboť autenticita daného místa vede děti k vážnému zamyšlení nad historií svého národa i historií celého lidstva.  Děkujeme MČ Praha 8 za organizaci této akce.

Adéla Hallsová, Anna Poláková –  9.C