Základní škola Bohumila Hrabala

Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru
Nový žák
Školní jídelna
Školní družina
Žákovská knížka

2018 - KONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN

2018 - KONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN 

Dne 25. 10. 2018 se uskutečnila každoroční exkurze výběru žáků devátých tříd základních škol v Městské části Praha 8. Jednalo se o exkurzi do koncentračního tábora Mauthausen, kterou právě Městská část Praha 8 pořádá. Pro žáky byla připravena cesta autobusem a začala v brzkých ranních hodinách. Po dlouhé cestě dorazili všichni k  pomníku československých obětí, kteří zde byli umučeni nebo zastřeleni. Jendou z obětí je i Jindřiška Nováková, která navštěvovala naši školu. Poté následoval pietní akt, jehož součástí byl proslov,  a symbolická minuta ticha. I naše škola uctila památku vězňů položením květin a zapálením svíček.

Poté jsme měli rozchod s výkladem paní učitelky Lískové. Vešli jsme za bránu koncentračního tábora, prošli jsme  jeho jednotlivé části a viděli  pomníky, hřbitovy, baráky, a dokonce výstavu s autentickými věcmi třeba mundůr vězňů nebo uniformu velitele tábora. Ale asi nejsilnější zážitek byly pece, ve kterých se pálila těla obětí. Pece byly nasvíceny tak, že to vypadalo, jakoby stále hořely. To byl velmi emotivní zážitek,  nechyběly ani slzy.  Byly jsme v místnosti, kde byla díra ve zdi, pro zbraň, kterou se stříleli lidé. Depresivní místnost, pro někoho více a pro někoho méně než pece, byl Pokoj Jmen. Vešli jsme a viděli tisíce jmen lidí. Černé desky a na nich nic jiného, než tisíce svíticích jmen, vystupujících ze tmy. Oběti Mauthausenu, jejichž jména tam budou už navždy, jako připomínka toho, kolik zla dokážou lidé napáchat. Bohužel jsme neviděli Schody smrti, po kterých museli vězni nosit těžké kameny. V nás všech to zanechalo nezapomenutelný zážitek.

Agáta Horská IX.A