-
Písnička ONLINE
02.12.2020Přejít na článekZa pomoci paní zástupkyně Jaroslavy Novákové, její hudební kolegyně Kateřiny Tůmové a dalších učitelů z budovy Koráb i Zenklova se zrodila Písnička ONLINE, na kterou se můžete podívat kliknutím na její odkaz - moc jim děkujeme za milé rozptýlení v této složité době :)
-
OTEVŘENÁ HŘIŠTĚ NA OSMIČCE
07.07.2020Přejít na článekNaše škola realizuje projekt Otevřená hřiště na Osmičce - poskytovatelem dotace je Hlavní město Praha.
-
Mapa pro ozoboty
24.06.2020Přejít na článekSLOVNÍ DRUHY S OZOBOTEM VE II.B
V hodinách informatiky naplánovali druháci pro Ozobota cestu slovními druhy. Nenechali se zaskočit ani chytáky. Na konci cesty připravili pro ozobota kód pro vítězný taneček. Na video se můžete podívat ZDE a také ZDE.
-
Závěrečné práce 9. tříd
24.06.2020Přejít na článekDOBROVOLNÉ ZÁVĚREČKY DEVÁŤÁKŮ
I přes výjimečnou situaci spojenou s pandemií koronaviru se někteří žáci 9. tříd rozhodli, že dotáhnou své závěrečné práce do zdárného konce. Sami posuďte, jak se jim to podařilo :)
Jméno Téma Předmět Vedoucí Anna Poláková Santini v barokní architektuře VV Hořínková Šimon Kilián Bionika PŘ Peterová Filip Pekářek Svozové služby v Praze EK Peterová Na video s bionickou rukou se podívejte pod vloženým hypertextovým odkazem.
-
Velikonoční chemická výzva
15.04.2020Přejít na článekBARVENÍ VAJÍČEK PŘÍRODNÍMI BARVIVY
V rámci dobrovolného domácího chemického úkolu se žáci osmých a devátých ročníků mohli zapojit do velikonoční výzvy. Zadáním bylo barvení vajíčka pomocí libovolného přírodního barviva a vytvoření fotonávodu. Pojďme společně jejich výsledky ocenit a zjistit, zda poznáme na první pohled, čím bylo které vajíčko obarveno. Otestovat se můžete pod tímto ODKAZEM.A za rok si můžete na žáky vzpomenout a obarvit vajíčka dle jimi vytvořených návodů:
-
Virtuální výuka chemie
27.03.2020Přejít na článek"METALBOOK" - KNIHA PRVKŮ
V rámci samostudia mohl přispět každý žák 8.A a 8.C jedním profilem prvku do společné kartotéky kovových prvků. Většina žáků se úkolu zhostila velmi zodpovědně a kreativně. Právě díky sobě a jejich poctivé práci mají nyní všichni přístup k základnímu přehledu významných kovových prvků. Mockrát děkuji za vaše nasazení a těším se na další společné výzvy!Kateřina Koreneková, učitelka chemie
Pro vstup do příslušné fotogalerie klikněte na následující koláž plakátů:
A protože Velikonoce se nám blíží, tak zde je ke stažení originální návod na barvení vajíček kávovou sedlinou přímo od paní učitelky Korenekové!
-
Virtuální výuka zeměpisu
12.03.2020Přejít na článekDOMÁCÍ VÝUKA V REŽII NAŠICH ŠESŤÁKŮ
Žáci 6. tříd ve virtuální lekci zeměpisu poznávají subtropickou krajinu Středomoří - jejich úkolem je najít (nebo dokonce připravit) zajímavý recept z místních plodin středomořské kuchyně. I vy se tak díky nim můžete inspirovat v této video-instruktáži nebo tomto MENU (klikněte na aktivní odkazy) a následujících příspěvcích:Honzíkův originální pořad VAŘENÍ V KARANTÉNĚ (ke zhlédnutí na školním YouTube kanálu) nabízí hned dva středomořské recepty:
opečený chléb s rajčaty a bazalkou + cereální houska s olivovým tvarohem.(c) Nela, Šimon, Lucie, Aneta, Adam, Michaela, Adéla, Timotej, Matěj, Kristýna, Adam, Hynek, Jan
-
Školení s Ozoboty
17.02.2020Přejít na článekV lednu a v únoru proběhlo na naší škole v budově na Korábu v rámci grantu O2 školení s Ozoboty. Učitelé i žáci si vyzkoušeli jejich ovládání, a to jak pomocí nakreslených cest, tak i vlastním naprogramováním. Poslední proběhne začátkem března.
Ozobot je miniaturní robot, kterého můžeme ovládat pomocí barevných sekvencí. Ozobotovi můžeme nakreslit jednoduchou čáru, podle níž pojede, a podle barevných kombinací mu dát příkaz, kde má zahnout, zastavit, otočit nebo provést tornádo. Tímto způsobem můžete předem připravit mapu či pracovní list s cestou pro Ozobota, který ji projede. Ozobot Evo umí nad to ještě vydávat zvuky, pomocí různě postavených diod svítit různými barvami a pomocí senzorů vpředu a vzadu rozeznávat překážky.
Mnohem zajímavější je pak možnost Ozobota naprogramovat přes online aplikaci OzoBlockly. Pomocí programovatelných bloků (podobně jako v prostředí Scratch!) nastavíte sekvenci různých příkazů jako je pohyb, světlo či zvuk a poté to přes blikající barvy naučíte Ozobota. Někteří žáci dokázali naprogramovat efektivní využití senzorů, aby se Ozobot samostatně pohyboval do té doby, než potká překážku, před kterou se otočí a pokračuje dále, nicméně nejoblíbenější u žáků byly a jsou efekty spojené právě se zvukem a světlem. Jedna žákyně tímto způsobem naprogramovala Ozobota tak, aby podle jednotlivých tónů zahrál Smetanovu Mou vlast.
S Ozoboty však pracujeme i v hodinách informatiky, a to nejen ve vyšších ročnících, nýbrž i na prvním stupni. Za sebe mohu říct, že jsem objevil zdatné programátory i v 5. ročníku.
Aplikaci pro programování Ozobotů najdete zde:
Šimon Plašil
Žákyně učí Ozobota zahrát Mou vlast.
Školení kolegů učitelů
Učitelé i žáci na jednom školení.
Mapa pro Ozobota zaměřená na dějiny sametové revoluce.
Žáky vytvořená velká mapa pro několik Ozobotů zároveň.
-
Po roce opět na bruslích
13.02.2020Přejít na článekVe čtvrtek dne 13. února 2020 se žáci a žákyně tříd 8.A a 8.C po roce opět vydali navštívit ledovou plochu u ZŠ Glowackého, aby potrénovali své bruslařské dovednosti. Celá sportovní akce se velmi vydařila a přinesla dětem neobyčejné zážitky se spolužáky a učiteli a také odpočinek od školních lavic.
-
Planeta Země 3000
01.01.2020Přejít na článekKOLUMBIE - RÁJ SLASTI A NEŘESTI
Pozvánka pro všechny cestovatele z naší školy a příznivce unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000. V letošním roce nás čeká exotická výprava do jihoamerické Kolumbie. Termín konání projekce je pátek 14. 2. 2020 v čase od 8:15 hodin, program se uskuteční tradičně v kulturním zařízení KD Ládví (doporučený sraz přímo před kulturním domem v 8:00); od 3. vyučovací hodiny již pokračujeme podle rozvrhu. Organizátoři počítají s účastí všech žáků z budovy Koráb, od 5. do 9. tříd zaplníme celou kapacitu sálu! Cena vstupného je 70 Kč na žáka (tuto částku vybírají třídní učitelé a poté postupně zaplatí před začátkem akce podle aktuálního počtu).
Kolumbie je zemí dobrodružných příběhů, přírodních krás a úžasných lidí. Vypínají se zde ale také mocné andské vrcholky, svá tajemství ukrývá i nespoutaná džugle. Na společné cestě se posilníme výbornou kolumbijskou kávou, poznáme duhovou řeku, hadí ostrov i život kovbojů nebo kmene Nukak Makú. Nepřeberné je i podvodní bohatství Kolumbie. Našimi průvodci tímto světem budou především žraloci kladivouni. Dobrodružná jízda rájem slasti a neřesti může začít!
Více informací o uváděném i připravovaném programu ("Magický Senegal"), bohaté fotogalerie, videogalerie a mnoho dalšího naleznete na webových stránkách největšího vzdělávacího projektu v České republice:Do roku 2020 skočte plnou parou. Jen nezapomeňte roztáhnout křídla! :o)
Projekt Planeta Země 3000 ročně pomáhá více než deseti tisícům pedagogů napříč celou Českou republikou demonstrovat učebně náročná témata poutavou a srozumitelnou formou a téměř sto padesát tisíc žáků a studentů motivovat ke vzdělávání a osobnímu rozvoji.
-
Kraje pro bezpečný internet
25.11.2019Přejít na článekBEZPEČNÝ INTERNET
Na konci října a začátkem listopadu se dobrovolníci z 9. ročníků zúčastnili testování Kraje pro bezpečný internet. Všichni zúčastnění žáci zvládli vyřešit soutěžní kvíz, dále pak Anička Poláková z 9.C a Teodor Šišolák z 9.A zvládli vyřešit i následný kvíz plus. Otázky byly spíše než na obecné IT znalosti zaměřené na počítačovou bezpečnost a rizikové chování na internetu. Všem zúčastněným velká pochvala!
Více o projektu na https://elearning.ecrime.cz -
RETRO DEN NA KORÁBĚ
14.11.2019Přejít na článekZPÁTKY V ČASE
I naše škola se přidává k oslavám 30. výročí sametové revoluce. Vrátili jsme se proto o 30 let zpět, kdy nebyly mobily a byly v módě outfity, o kterých se nám dnes ani nezdá. Ve čtvrtek 14. 11. jsme přišli řádně oblečeni a ustrojeni dle vkusu osmdesátých let, účes nevyjímaje. Mobilní aparát bylo nejlepší nechat doma (vzhledem k tomu, že v dané době ještě neexistoval, těžko jeho přítomnost ve vyučování vysvětlovat). Učitelé se úrovni techniky 80. let také přizpůsobili - počítače, projektory a interaktivní tabule zůstaly většinou vypnuté. Na oslavu výročí nástupu demokracie dostali všichni žáci (v režii třídy 7.D) trikoloru v barvách naší vlajky.Pro vstup do příslušné fotogalerie klikněte prosím na tuto fotokoláž:
-
NÁVŠTĚVA MAUTHAUSEN
08.11.2019Přejít na článekKONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN
Dne 24. 10. 2019 se uskutečnila každoroční exkurze do koncentračního tábora Mauthausen. Zúčastnil se jí výběr žáků devátých tříd základních škol v Městské části Praha 8. Městská část Praha 8 pořádá tuto exkurzi právě v tento den, protože zde tehdy byli umučeni nebo zastřeleni obyvatelé Prahy 8.
Po dlouhé cestě dorazili všichni k pomníku československých obětí. Poté následoval pietní akt, jehož součástí byl proslov a symbolická minuta ticha. I naše škola uctila památku položením květin. Všichni si připomněli oběti spjaté s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dne 24. října 1942 bylo v areálu koncentračního tábora Mauthausen zabito 294 Čechoslováků. Jednou z obětí byla i Jindřiška Nováková, která navštěvovala naši školu.
Všichni se seznámili s podrobnou historií této tragické události a prošli si památná místa celého areálu koncentračního táboru Mauthausen.
Je velmi dobré, že se takovéto akce pořádají, neboť autenticita daného místa vede děti k vážnému zamyšlení nad historií svého národa i historií celého lidstva. Děkujeme MČ Praha 8 za organizaci této akce.
Adéla Hallsová, Anna Poláková – 9.C
-
SBÍRKA PRO ZVÍŘÁTKA
07.11.2019Přejít na článekSBÍRKA SUCHÉHO PEČIVA A PODZIMNÍCH PLODŮ
Již druhým rokem na podzim proběhla v budově Zenklova sbírka suchého pečiva a podzimních plodů pro lesní zvěř. Pytle se postupně plnily suchým pečivem, kaštany, žaludy, oříšky a jinými suchými plody. Děti se tak učí ochraně přírody, ekologii a vztahu člověka k přírodě. Sbírka byla opět velmi úspěšná, neboť se nasbíralo několik pytlů dobrot pro zvířátka.
Děkujme všem, kteří se chtěli a chtějí zúčastnit a podporují tuto rozumnou akci.
S poděkováním
Vendula Bízová.
-
DEN PRO JINDŘIŠKU
04.11.2019Přejít na článekDEN PRO JINDŘIŠKU
Naše škola je nesmírně pyšná na statečnou holčičku Jindřišku Novákovou, která naši školu navštěvovala v letech 1938 – 1942. Jindřiška v době atentátu na říšského protektora Heydricha odvezla do skrýše kolo atentátníků a tím si nad sebou i celou rodinou vlastně podepsala rozsudek smrti. Jindřiška byla popravena v koncentračním táboře v Mauthausenu 24.10.1942. Žáci v budově Zenklova si její čin, společně se svými učiteli, připomněli v rámci projektu Den pro Jindřišku. O Jindřišce si povídali, uctili její památku u pamětní desky na budově školy, prošli si výzdobu v budově věnovanou Jindřišce a své poznatky zúročili v rámci vyučovacích hodin. Na Jindřišku nezapomeneme.
-
HUDEBNÍ SOUTĚŽ
04.11.2019Přejít na článekORFFOHRANÍ
Dne 24.10. 2019 se zúčastnil náš sbor Hrabalova koťata a Sborchestr Koráb soutěžní přehlídky dětských sborů a orchestrů Orffohraní 2019 v Emauzích. Děti z 1. stupně získaly 4. místo a děvčata z 2. stupně neuvěřitelné 2. místo ve velké konkurenci početnějších sborů a souborů. Gratulujeme! Během celého dne jsme vyslechli spoustu krásné hudby a viděli skvělé výkony. Přehlídky se zúčastnili zástupci Pedagogické fakulty UK, celou akci pořádala Vyšší odborná škola pedagogická a sociální. Gratulujeme!
-
MUZEUM HL.MĚSTA PRAHY
30.09.2019Přejít na článekŠKOLA MLADÝCH ARCHEOLOGŮ
Víte, co dělá archeolog? Ne? Žáci 6. A to vědí a dokonce si práci archeologa vyzkoušeli. V rámci výuky dějepisu se totiž vypravili do Muzea hlavního města Prahy, kde se zúčastnili programu „Škola mladých archeologů“.
Archeoložka jim nejprve vysvětlila, jak probíhá archeologický výzkum, potom se šesťáci rozdělili do skupinek a pokusili se (podobně jako skuteční archeologové) slepit rozbitou nádobu, zařadit keramické nádoby k příslušné archeologické kultuře a zakreslit na milimetrový papír část nálezu (kostru). Zjistili i to, že vyrábět mouku drcením obilí mezi kameny tak, jako to dělali pravěcí lidé, není vůbec jednoduché.
Z muzea odcházeli šesťáci plni dojmů – a s pytlíčkem vlastnoručně nadrcené mouky. Jestlipak se někdo z nich stane archeologem?
-
PĚŠÍ DEN I NA NAŠÍ ŠKOLE
15.09.2019Přejít na článekPĚŠKY DO ŠKOLY
Rodičovská rada při ZŠ Bohumila Hrabala v rámci blížícího se Mezinárodního dne bez aut (spadajícího pod Evropský týden mobility) Vás zve, abyste se připojili k projektu PĚŠKY DO ŠKOLY.
KDY? V pátek 20. 9. 2019!
JAK? Pěšky!Cílem kampaně je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky, a snížit dopravní zátěž před našimi školními budovami.
Chceme dětem i rodičům nabídnout pozitivní zážitek ze společné cesty dětí a rodičů či skupin spolužáků. I cesta je cíl! Připojte se k nám!Do projektu je zapojena celá řada dalších škol - více se dozvíte na: www.peskydoskoly.cz
Projekt je také součástí preventivního programu naší školy - oblast rizikového chování v dopravě.
-
TERIBEAR HÝBE PRAHOU
14.09.2019Přejít na článekPOHYBEM JSME TAKÉ POMOHLI!
TERIBEAR hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem byla sportovně-charitativní akce určená všem, kdo chtěli pomoci znevýhodněným dětem. Na tomto happeningu jsme měli možnost opakovaně udělat dobrý skutek - za každý kilometr a půl, který zaznamenal náš speciální čip, věnovali partneři akce 45 Kč na zvolený příběh. Mezi více než 20 000 registracemi se objevilo také mnoho žáků ZŠ Bohumila Hrabala - za jejich motivaci patří velký dík paní učitelce Dominice Turečkové, která se stala iniciátorkou a koordinátorkou celé akce za naší školu. Všichni naši registrovaní účastníci společnými silami zdolali více než 525 kilometrů a díky VÁM je na celkovém kontu letošního TB o 15 750 korun více, které pomohou například dětem z dětských domovů, maminkám z azylových domů, týraným dětem nebo rodinám v nouzi.TERIBEAR je "méďa hrdina" a současně hlavní symbol stejnojmenného charitativního projektu Nadace Terezy Maxové dětem.
-
Projekt Garden Food
17.06.2019Přejít na článekSázíme & pěstujeme & sklízíme & vaříme
Všichni zahradníci zeměpisného kroužku se stali součástí neziskového projektu Garden Food, jehož hlavním garantem a organizátorem byla společnost Wine Food - ta naší škole pomohla založit školní záhonky pro pěstování bylinek a zeleniny (a tím naplnit ideu proměny prostředí okolo altánu v atriu uprostřed školy). Projekt přispěl nejen k rozvoji environmentálního vzdělávání, ale zejména k zodpovědné spotřebě potravin a také výchově k udržitelnému rozvoji. Osobnostním přínosem šesťáků je manuální tvoření, díky kterému měli možnost vypěstovat si vlastní zeleninu a bylinky a s jejich použitím si pak vlastnoručně uvařit tradiční italské jídlo.
Video ze sázení je dostupné pod tímto ODKAZEM; fotogalerii z průběhu projektu zobrazíte kliknutím na tuto fotografii:
Hlavní cíle a mechanika celého projektu jsou uvedeny v následujícím schématu:
Vypěstované bylinky a zeleninu (bazalku, oregano, rukolu, saláty) jsme sklidili v pondělí 17. června a společně odvezli do Wine Food Market, kde pro nás byl připraven workshop pod vedením italského kuchaře. S jeho pomocí jsme si uvařili tradiční italské jídlo - těstoviny s bazalkovým pestem = MŇAM!
Projekt je koncipován jako dlouhodobý a my se těšíme na další spolupráci, abychom mohli postupně kultivovat další prostory školního atria a případně rozšířit záhony...
GRAZIE !!!
-
77. VÝROČÍ ATENTÁTU
16.06.2019Přejít na článek77. výročí atentátu na Reinharda Heydricha - uctění památky padlým
Psal se 27. květen 1942... Tím začíná příběh, který vstoupil do světových dějin, ale také do historie naší školy. Před 77 lety byl na křižovatce v Holešovičkách, nedaleko naší školy, spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Žáci devátých tříd se proto vydali uctít památku parašutistů, kteří zahynuli 18. června v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Ale nejen jim. Květinu a svíčky zapálili také za padlé civilisty, zastřelené nebo umučené v období heydrichiády a za statečnou dívku Jindřišku Novákovou, jež byla žákyní naší školy. Právě ona odvedla a ukryla kolo Jana Kubiše, za což zaplatila životem v koncentračním táboře Mauthausen. Po pietním aktu následovala komentovaná prohlídka po místech, kudy parašutisté z místa atentátu uprchli.
-
Ozdravný pobyt v Českém ráji (6.A & 6.C)
12.06.2019Přejít na článekUŽÍVÁME SI TROPICKÉ DNY PO SVÉM
Škoda Muzeum / tajemství Borovice / vodní bitva v potoce Zábrdka / fofrník ke Dni ledového čaje / podvečerní beach volejbal /// zeměpisné dopoledne / bez proudu / teambuilding 6.A a 6.C / zážitkové odpoledne s hasiči / osvěžení v bazénu / letecký workshop s pilotem vrtulníku / segedínský guláš / fofrník ke Dni vařené kukuřice / lekce latinskoamerických tanců /// pěší výlet do Mnichova Hradiště / koupačka v Jizeře / dobrodružná výprava na zříceninu hradu Valečov s průvodcem bez konvičky / kuře na paprice / fofrník ke Dni Supermana / sportovní podvečer / disko-trisko-téka /// přírodovědné dopoledne u rybníka Borovice / smažený květák / vodní dovádění na koupáku a v bazénu / zeleninové rizoto / fofrník na rozloučenou / máme to tady zkrátka rádi!!! :o)
-
Výlet do Ratibořic
05.06.2019Přejít na článekDne 6. června 2019 navštívili společně žáci a žákyně 7.A, 7.B a 7.C rodiště známé české spisovatelky Boženy Němcové Ratibořice. Nejprve absolvovali netradiční prohlídku zámku, kde se seznámili s vévodkyní Kateřinou Zaháňskou nebo s její schovankou kněžnou Hortenzií v dobových kostýmech, a dozvěděli se něco o životě v tehdejší době. Další zastávkou byl mlýn, kde děti přivítal dobově oblečený pan mlynář. Po prohlídce mlýna následovala procházka malebným Babiččiným údolím k Viktorčinu splavu. Následovala návštěva hlavního dějiště knihy z období českého romantismu, Babička, Starého bělidla. Zde se děti přímo setkaly s legendární postavou Babičky a mohly se seznámit s vesnickým způsobem života a lidovými zvyky, případně také ochutnat domácí chléb. -
Návštěva Lán
28.05.2019Přejít na článekDne 24. května 2019 navštívili společně žáci a žákyně 7.A, 7.B a 7.C středočeské Lány. Nejprve se šli podívat na místo posledního odpočinku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a jeho rodiny. Dále následovala přírodopisná vložka v podobě návštěvy farmového chovu Lamy Guanaco. Po procházce se děti vydaly do Muzea T. G. Masaryka. Během prohlídky muzea se žáci seznámili s osobností prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, s jeho rodinou a nejrůznějšími osobními předměty jejich rodiny. Expozice dále pokračovala společenským zázemím první republiky a seznámila žáky s událostmi Hilsneriády nebo s dobou sporu o rukopisy. Další část výstavy byla věnována období první světové války, prezidentskému období T. G. Masaryka a celkovému kontextu první republiky. Důležitou součástí instalace byl pohled na osobnosti první republiky pojatý z hlediska ženského a mužského světa. K vidění byly také historické předměty, šaty, posmrtná maska T. G. Masaryka nebo jeho jezdecký oblek.
-
Autorská výstava fotografií
17.05.2019Přejít na článekVERNISÁŽ PŘÍRODOVĚDNÉ VÝSTAVY
Dnes 17. května jsme hodinu zeměpisu v 6.D netradičně zahájili vernisáží s úvodním slovem Lukáše, který je přímo autorem fotografií. Tato výstava je zároveň poděkováním třídní učitelce Šárce Hodové za organizaci celodenního pěšího výletu nedaleko řeky Sázavy (konkrétně trasa z Luk pod Medníkem do Prosečnice), jenž se stal inspirací k pořízení fotografií a námětem pro tuto vernisáž.
"Fotografování mě prostě baví."
(Lukáš) -
Nová učebna přírodopisu a zeměpisu
16.05.2019Přejít na článekPŘÍRODOVĚDNÁ UČEBNA V NOVÉM
Od začátku roku je pro žáky naší školy k dispozici nově vybavené zázemí pro výuku přírodopisu a zeměpisu. Součástí učebny jsou samostatné lavice, počítače s interaktivní tabulí pro využívání multimediální výuky a Wi-Fi napojená na celoškolní síť. Učebna vznikla z prostředků poskytnutých zřizovatelem školy a my doufáme, že se zde žákyně i žáci budou cítit příjemně!
-
MS SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI
16.05.2019Přejít na článekMS SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI NA ŠKOLE
Třída V.C se v rámci projektu, který propojuje znalosti ze zeměpisu, matematiky a tělesné výchovy zaměřila na MS světa v ledním hokeji 2019. Žáci tak pracují s tabulkami, mezinárodními poznávacími značkami států, státními vlajkami a herním systémem ledního hokeje. Také je stanovena služba, která nástěnku aktualizuje. Celá třída i s panem třídním Rašovským fandí ČR!
-
NA NÁVŠTĚVĚ VE ŠKOLCE
14.04.2019Přejít na článekVŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJEME ZNÁT...
... jsme se naučili v mateřské školce. Tak pravil americký spisovatel Robert Fulghum ve své slavné knize a žáci 6.C si to přišli ověřit. V pondělí 8. dubna se vydali za dětmi z MŠ Na Korábě a spolu s paní učitelkou Ivanou Tůmovou (a její třídou Opiček) strávili příjemné setkání plné vzájemných otázek, odpovědí i písniček. Hodiny výchovy ke zdraví provází téma mezilidské komunikace, které jsme společně (o týden dříve) odstartovali snídaní v bistru, abychom budovali vzájemné vztahy i v tomto neformálním prostředí mimo školu.
Have we forgotten how to make friends?
VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce.
Tohle jsem se tam naučil:
O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň.
Před jídlem si umyj ruce.
Splachuj.
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj.
Každý den odpoledne si zdřímni.
Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.
Nepřestávej žasnout. Vzpomeň si na semínko v plastikovém kelímku - kořínky míří dolů a rostlinka stoupá vzhůru
a nikdo vlastně neví jak a proč, ale my všichni jsme takoví.
Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také.
A nikdy nezapomeň na dětské obrázkové knížky a první slovo, které ses naučil - největší slovo ze všech - DÍVEJ SE.
(Robert Fulghum: Krédo) -
Návštěva Národního muzea
08.04.2019Přejít na článekNÁVŠTĚVA NÁRODNÍHO DIVADLA
Dne 25. března 2019 navštívili žáci VII. A a VII. C výstavu zaměřenou na život v tehdejším Československu v nově zrekonstruované budově Národního muzea v Praze. V rámci lektorovaného programu se žáci měli možnost seznámit s významnými politickými, společenskými i kulturními událostmi tehdejší doby.
Zde si o výstavě můžete přečíst krátký článek od žaček VII. A Zuzany a Michaely Hodových:
„Nově opravené Národní muzeum jsme navštívili s naší třídou minulé pondělí 25.3. Byli jsme na výstavě, která byla k loňskému stoletému výročí založení Československé republiky. Výstava nebyla rozdělena chronologicky, ale podle jednotlivých témat. V první místnosti byly vystavené důležité listiny a písemnosti, např. originál Mnichovské dohody. Dále jsme mohli zhlédnout kupříkladu vývoj českého filmu v krátkém sestřihu nebo školní lavice od nejstarší po nejméně starou. Na lavicích byla dobová vysvědčení a mohli jsme si prohlédnout také matematické plakáty z 1. poloviny 20. století.“
-
Výstava ZOO v mikroskopu
26.03.2019Přejít na článekZVÍŘATA Z ÚPLNĚ NOVÉ PERSPEKTIVY
Výstava unikátních snímků Petra Jana Juračky po dobu jednoho měsíce ozdobí chodby 2. patra budovy Na Korábě. Nejde o fotografie pořízené běžnými fotoaparáty, nýbrž vědeckými technikami s použitím mikroskopů. Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy snímal chovance pražské zoo po čtyři roky, aby získal zvětšeniny zubů, peří, srsti či jiných struktur, o kterých nemáte mnohdy ani tušení. S pomocí kurátorů zoo získával průběžně velmi zajímavé materiály, které pak v laboratořích připravoval pro mikroskopii - ať již tu běžnou, světelnou, nebo dokonce v UV světle či pro skenovací elektronový mikroskop. Na výstavě nejsou k vidění jen snímky pořízené v klidu laboratoře, ale i světově unikátní snímek živého všiváka sloního, fotografovaný na hřbetu živého slona.
Text k výstavě: Martina Křížová, ve spolupráci s Petrem Janem Juračkou
-
Exotická ochutnávka
25.03.2019Přejít na článekPODPORA ZDRAVÉ VÝŽIVY
Během února měli žáci na naší škole možnost ochutnat exotické ovoce v rámci projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Děti se tak mohly seznámit s méně obvyklými plody z celého světa. Ochutnávka zahrnovala i sušené ovoce nebo tradiční ovoce a zeleninu v prémiové kvalitě. Každý kus ovoce měl vlastní letáček se zajímavostmi, díky kterým se děti mohly dozvědět, jakým způsobem se například ovoce porcuje, kde se vyskytuje a do jakých pokrmů se přidává. Během předmětu Výchova ke zdraví byli žáci z 6.A rozděleni do skupin, kde každá skupina měla za úkol naporcovat a prostudovat jeden druh ovoce, který následně prezentovali a navzájem ochutnávali.
-
ZIMNÍ RADOVÁNKY NA BRUSLÍCH
25.01.2019Přejít na článekROZESMÁTE DĚTSKÉ TVÁŘE NA LEDĚ
V pátek 25.1. 2019 žáci 6.A, 7.A, 7.B a 7.C vyměnili školní lavice za ledovou plochu na kluzišti u ZŠ Glowackého. Žáci společně se svými učiteli zažili spoustu radosti a nevšedních zážitků, které v hodinách přožít společně nemohou. Některé sportovní výkony se vyrovnaly právě probíhajícímu ME v krasobruslení v Minsku. Mohli jsme vidět i výborné výkony v kategorii tanečních párů, které tvořili žáci a žákyně různých tříd. Všechny děti si bruslení velmi užily a společně se těší na příští zimu, kde dovednosti získáné letošním bruslením jistě zúročí.
-
PF 2019
03.01.2019Přejít na článekJEN VŠE DOBRÉ V NOVÉM ROCE!
Nezapomínejte, že ŠŤASTNÝ je ten...
... kdo vykročí vpřed
... kdo věří v budoucnost
... kdo doufá
... kdo miluje risk, protože důvěřuje
... kdo přinese oběť za vznik nového
(Manuel A. Alonso) -
PRAHA BUDOUCNOSTI
10.12.2018Přejít na článekOBHAJOBY ZEMĚPISNÝCH PRACÍ 9. TŘÍD
Během zeměpisného kroužku měli jeho účastníci (a vůbec všichni přítomní žáci) jedinečnou možnost být součástí obhajob závěrečných prací našich deváťáků - ti prezentovali svá vybraná témata před komisí (složenou z konzultanta práce a také oponenta) a velmi početným publikem (posuďte sami na fotografii níže). Program si můžete prohlédnout ZDE; upravený na základě GDPR. Žáci se učili obhajovat vlastní názory a postoje k dané problematice, pohotově reagovali na časté dotazy diváků a rozvíjeli tím své komunikační schopnosti. DĚKUJEME za jejich profesionální přístup a celkově vynikající prezentační dovednosti, které jistě zužitkují na středních školách!
-
Týmové učení - žáci učí žáky
10.12.2018Přejít na článekPOZNÁVÁME NEUVĚŘITELNÉ LIDSKÉ TĚLO
V rámci aktuálně realizovaného projektu "Nové formy výuky na ZŠ Bohumila Hrabala" jsme pro žáky 5.C a 8.A připravili netradiční pojetí tandemové výuky. Během projektového vyučování si páťáci v minulých hodinách přírodovědy vytvořili expertní skupiny, ve kterých se zaměřili na různá témata související s fungováním lidského těla. Jednotlivá stanoviště byla určena pro osmáky, kteří se (po dílčích skupinách) postupně vystřídali a dozvěděli zajímavé (a mnohdy překvapivé) informace o našem těle. V závěru společné hodiny všichni její účastníci obdrželi speciální certifikát o absolvování zážitkového a badatelsky orientovaného vyučování. Celá fotogalerie je dostupná pod tímto webovým ODKAZEM.
Badatelská stanoviště:
MOZEK - propojení levé a pravé hemisféry zlepšuje soustředění, paměť i učení (trénink za pomoci logických hádanek a rébusů)
KOSTI A SVALY - po spočítání všech kostí a svalů tvořících lidské tělo vyzkouší žáci koordinaci pohybů (posilování, výdrž, motivace)
KŮŽE - jako tatéři prozkoumají vrstvy tvořící naší kůži a otisknou své papilární linie (suvenýr pro další daktyloskopická pozorování)
NAŠE SMYSLY - se zavázanýma očima se žáci nechávají vést ostatními smysly (na základě vzorků otestují chuť, čich a hmat)
Lidská bytost je složitá soustava kostí a svalů, krve a orgánů, myšlenek, pocitů a vědomostí.
To vše řídí mozek, který je inteligentnější než mozek kteréhokoliv jiného živočicha.
Trvá to roky, než nový organismus vyroste a vyvine se v dokonale fungující celek z masa a krve,
který umí logicky myslet a pohybuje se, kamkoliv mu jeho mozek řekne.
Ať už pouze jdete, nebo děláte přemet na žíněnce, mozek tělo drží v rovnováze a správné pozici.
Neustále vyhodnocuje tok informací, které přijímá přes smyslové orgány - oči, uši, nos, ústa a kůži.
Z mozku pak běží po nervových cestách vzkazy ke svalům s příkazy, co mají dělat.
Tluče vám srdce. Dýcháte. Mrkáte. Polykáte. Čtete tento text…P0KUD MŮŽ3T3 Č15T TUT0 ZPR4VU, M4T3 0PR4VDU 51LN0U MY5L. T4T0 ZPR4V4 5L0UŽ1 J4K0 DŮK4Z, Ž3 N4Š3 MY5L UM1 ÚŽ45N3 V3C1. PŮ5081V3, Ž3? ZP0Č4TKU T0 8YL0 T3ŽK3, 4L3 T3Ď TUT0 ZPR4VU ČT3T3 J1Ž 4UT0M4T1CKY, D0K0NC3 UV4ŽUJ3T3 0 T0M, Ž3 N4 5383 MŮŽ3T3 8ÝT HRD1! P0UZ3 N3KT3Ř1 L1D3 T0T0 D0K4Ž1 PŘ3Č15T, D0K4Z4L1 J5T3 T0 1 VY?
-
ERASMUS
03.12.2018Přejít na článekNÁVŠTĚVA STUDENTEK ERASMUS
22.11. a 26.11. 2018 naši školu navštívily studentky z programu Erasmus. Celou akci organizovala a
zaštiťovala ESN CU Prague, která se o studenty přijíždějící na výměnný pobyt do naší země pečuje.
Žáci 9. tříd měli možnost vyslechnout prezentace o Mexiku, Francii a Číně ve španělském nebo
anglickém jazyce a poté se studentkami komunikovat. Setkání přineslo mnoho zajímavých informací i
ze zemí, jejichž kultura pro nás všechny není úplně běžná. -
PRVNÍ REPUBLIKA
23.11.2018Přejít na článekOslavy stoleté existence Československé republiky
Letošní velké výročí republiky si připomenula od 31. 10. - 2. 11. 2018 také naše škola. Tato oslava proběhla poněkud netradičně. V rámci hodin dějepisu se žáci vžili do situace jako před sto lety. Někteří si dokonce zkusili tuto dobu na vlastní kůži a převlékli se do dobových kostýmů, nebo jim alespoň trochu podobných. Při tom se dozvěděli, jak probíhal stoletý vývoj naší země, připomenuli si nejvýznamnější události, dozvěděli se, jak se žilo obyčejným lidem, a poslechli si dobovou hudbu a prohlédli obrazy umělců tzv. první republiky.
-
2018 - KONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN
12.11.2018Přejít na článek2018 - KONCENTRAČNÍ TÁBOR MAUTHAUSEN
Dne 25. 10. 2018 se uskutečnila každoroční exkurze výběru žáků devátých tříd základních škol v Městské části Praha 8. Jednalo se o exkurzi do koncentračního tábora Mauthausen, kterou právě Městská část Praha 8 pořádá. Pro žáky byla připravena cesta autobusem a začala v brzkých ranních hodinách. Po dlouhé cestě dorazili všichni k pomníku československých obětí, kteří zde byli umučeni nebo zastřeleni. Jendou z obětí je i Jindřiška Nováková, která navštěvovala naši školu. Poté následoval pietní akt, jehož součástí byl proslov, a symbolická minuta ticha. I naše škola uctila památku vězňů položením květin a zapálením svíček.
Poté jsme měli rozchod s výkladem paní učitelky Lískové. Vešli jsme za bránu koncentračního tábora, prošli jsme jeho jednotlivé části a viděli pomníky, hřbitovy, baráky, a dokonce výstavu s autentickými věcmi třeba mundůr vězňů nebo uniformu velitele tábora. Ale asi nejsilnější zážitek byly pece, ve kterých se pálila těla obětí. Pece byly nasvíceny tak, že to vypadalo, jakoby stále hořely. To byl velmi emotivní zážitek, nechyběly ani slzy. Byly jsme v místnosti, kde byla díra ve zdi, pro zbraň, kterou se stříleli lidé. Depresivní místnost, pro někoho více a pro někoho méně než pece, byl Pokoj Jmen. Vešli jsme a viděli tisíce jmen lidí. Černé desky a na nich nic jiného, než tisíce svíticích jmen, vystupujících ze tmy. Oběti Mauthausenu, jejichž jména tam budou už navždy, jako připomínka toho, kolik zla dokážou lidé napáchat. Bohužel jsme neviděli Schody smrti, po kterých museli vězni nosit těžké kameny. V nás všech to zanechalo nezapomenutelný zážitek.
Agáta Horská IX.A
-
Evropský den jazyků 2018
26.09.2018Přejít na článekEVROPSKÝ DEN JAZYKŮ ANEB "KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ, TOLIKRÁT JSI ČLOVĚKEM "
Evropský den jazyků slaví země Evropy každoročně 26. září. Tento mezinárodní den vyhlásila Rada Evropy. Tímto dnem chce Rada Evropy ukázat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v rozličných státech našeho kontinentu. Také naše škola se do tohoto projektu zapojila, a to především během výuky francouzštiny, němčiny, španělštiny a angličtiny. Díky tomu si žáci uvědomují důležitost studia jazyků a kulturní rozmanitost zemí, ze kterých jazyk pochází.
-
ZDRAVÉ LÁHVE S HASIČI
24.09.2018Přejít na článekZdravá lahev s hasiči - všechny děti naučí - co a jak
PILOTNÍ PROJEKT "ZDRAVÉ LÁHVE S HASIČI"
Dne 21. září 2018 byl zahájen pilotní projekt HZS hl. m. Prahy zaměřený na preventivně výchovnou činnost prvňáčků pod názvem „Zdravá lahev s hasiči“. Celkem 122 dětí - našichprvňáčků dostalo z rukou pražských hasičů a starosty Městské části pro Prahu 8 Romana Petruse krásné „zdravé lahve“ s působivými výchovnými obrázky.
-
DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ
23.09.2018Přejít na článekVÝUKA V.C NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI
Dne 29.9.2018 se třída 5.C účastnila výuky na dopravním hřišti. Pod vedením zkušených městských pocicistů tak absolvovali zajímavou a velmi užitečnou lekci.
-
Nová učebna s laboratoří
27.08.2018Přejít na článekNOVÁ UČEBNA S LABORATOŘÍ PRO VÝUKU PŘÍRODOVĚDNÝCH PŘEDMĚTŮ
Od školního roku 2017/2018 mohou žáci školy využívat novou učebnu s laboratoří pro výuku přírodovědných předmětů. Učebna vznikla z prostředků Evropské unie ve spolupráci se zřizovatelem školy.
-
MUZIKÁL DĚTI RÁJE
14.06.2018Přejít na článek150. VÝROČÍ POLOŽENÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE NÁRODNÍHO DIVADLA
Základní škola Bohumila Hrabala se zúčastnila projektu vztahujícímu se k 150.výročí položení základního kamene Národního divadla. Hlavním tématem, které žáci zpracovávali bylo: Jaké první představení byste uvedli v Národním divadle po jeho vzniku? Naši žáci pracovali v oborech činohra a muzikál. V rámci činohry zkoušeli hru Kráska a zvíře a pro zpracování muzikálového představení si vybrali Děti ráje. Hlavním cílem bylo zapojit žáky do projektu, upozornit a zvýšit povědomí o slavnostním výročí nejvýznamnějšího divadla v naší zemi. Zábavnou formou vtáhnout žáky do divadelního představení, aby rádi se svými rodiči navštěvovali divadlo.
Závěrečně vystoupení se konalo 7.6.2018 v KD Ládví , kde vystoupili i jiné školy z Prahy 8. Naší školu reprezentovali žáci 7.A,7.C a 7.D. s muzikálem Děti ráje. Celou akci moderoval Jan Čenský.
Na realizaci muzikálu a činohry se podílely paní učitelka Lísková, paní učitelka Harásková a herečka a zpěvačka Genny Ciatti.
Obě představení budou k vidění v koncertním sále ZŠ Bohumila Hrabala dne 26.6.2018 od 16:00.
Tereza Batelková, Marie Friedrichová, 7.B
-
POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO ANGLIE
03.06.2018Přejít na článekENGLAND !!!
When we arrived to England, we went to Canterbury Cathedral and St. Augustin´s Abbey. After that we went to Rochester by train, where we saw the castle and the City Museum. In the evening we went to our families. The second day we went to Beachy Head. It was lovely! After that we visited Brighton. WE saw The Sea Life, British Airways i360 view and walked on Brighton Pier. We finish the day shopping in Primark. The third day we had a look at the famous Stonehenge and later we continued to Salisbury and Portchester. The fourth and last day we we went to London. We got a ride on the London Eye, saw Westminster Abbey, Trafalgar Square, Buckingham Palace, Green Park, Piccadilly Circus, Soho and Covent Garden. We finished the trip with a boat ride on the river Thames. The weather was very good. Our families were kind. We really liked Beachy Head. Our favourite attraction we visited was BA i360 and our favourite place was Stonehenge. We enjoyed the trip a lot, it was amazing!!!
- Hallsová , C. Maderová
-
NÁVŠTĚVA NÁRODNÍHO DIVADLA
01.06.2018Přejít na článekNÁRODNÍ HOŘÍ!
Národní hoří – takto se jmenovala tvůrčí dílna, kterou jsme navštívili 28. 5. 2018. Po divadle nás provázel velmi milý průvodce Honza. Společně s ním jsme hráli různé hry, díky kterým jsme společně prošli stavbou divadla od sbírky až po jeho vyhoření. Začali jsme tím, že nás rozdělil do různých skupin podle pozdravů, kterými mluvili různé národnosti v Habsburské monarchii. Následovala štafeta, ve které jsme tichou poštou posílali vzkazy vlastenců, které hlídala cenzura. Následovala tleskací hra, díky které jsme vybírali peníze na stavbu Národního divadla. Poté jsme se přesunuli k základním kamenům divadla, u kterých jsme společně s Františkem Palackým popřáli něco pěkného do budoucnosti divadla. Další návštěva byla návštěva překrásného sálu Národního divadla, ve kterém jsme slyšeli zkoušku opery. Velice nás zaujali fresky Mikoláše Alše v místnosti, které se říká foyer. Poslední hra a zajímavé informace se týkali vyhoření divadla. Honza se převlékl za hasiče a vyprávěl nám, jak vlastně Národní divadlo vyhořelo. Tato poslední část v nás zanechala smutek.
Hoppe, Hvorecký, Pejšman, Mornštejn 6.C
-
Pečivo pro zvěř
31.05.2018Přejít na článekNa prvním stupni proběhla 3. a zároveň poslední sbírka suchého pečiva pro lesní zvěř v tomto školním roce. Děti vždy pilně sušily a pokaždé se nám podařilo nasbírat 4 - 6 pytlů. Tímto chci moc poděkovat všem zúčastněným.
A že se suché pečivo dostalo do správných tlapek? Přesvědčte se sami na přiložených fotografiích. Těšíme se na další školní rok, protože ve sbírce budeme pokračovat.
Všem děkuji za spolupráci a přeji pohodové léto.
Vendula Bízová.
-
NOC KOSTELŮ 2018
24.05.2018Přejít na článekKONCERT V KOSTELE SV.VOJTĚCHA
25. května 2018 se konal jubilejní 10. ročník Noc kostelů, které se zúčastnila také naše škola. V letošním ročníku jste mohli navštívit 1509 kostelů a modliteben. Kostely bylo možné navštívit do pozdních nočních hodin a zažit kulturně-duchovní program. Noc kostelů byla pořádána pro co nejširší veřejnost, která měla možnost si vybrat z velkého množství koncertů, komentovaných prohlídek, workshopů nebo divadelních představení.
Součástí programu v kostele sv. Vojtěcha na Praze 8 bylo vystoupení Sboru Hrabalova koťata a Sborchestru Koráb pod vedením paní učitelky Kateřiny Tůmové. Dále zde vystupoval Martin Novák jako sólista na saxofon.
Tereza Batelková, Marie Friedrichová 7.B
-
ŠvP JEDLOVÁ (5.A+C) - ZPRAVODAJ
01.05.2018Přejít na článekDEN PRVNÍ / PONDĚLÍ / 30. DUBEN 2018
Milí rodičové, náš cíl byl dosažen! Mezi ztrátami zaznamenáváme pouze jeden mobil, děti jsou stále všechny - UF! Nemusíte mít tedy žádnou starost, ale raději si své dítě najděte na přiložené fotografii - po příjezdu a vydatném obědě (ten se nesl v duchu čínských mágů) jsme vám je pro jistotu vyfotili. Pravdou je, že nás dnes večer ještě čeká čarodějnický rej, a proto raději přiložíme fotografii ihned ráno! Slunce svítí, děti se smějí a je nám tady moc krásně!!! :o)
Pro kompletní (nejen čarodějnickou) fotogalerii klikněte ZDE
Den druhý / ÚTERÝ / 1. květen 2018
Zdravíme vás z místa blaha a nezacházejícího slunce STOP rekapitulace dne STOP ranní běh STOP švédské hody STOP přírodovědné bádání s Dominikou Peterovou STOP buzola nás baví STOP semaforová abeceda - to je věda STOP gulášOFFka STOP fofrníková naběračka STOP výprava na Tolštejn STOP ledové osvěžení STOP křížová cesta STOP těstovinové potrubí s chutí vepře STOP připravujeme pískovcový beton STOP lyrický koncert s příčnou flétnou STOP pozdní večer - první máj - lásky čas STOP očista dočista STOP spíme STOP STOP STOP
Den třetí / STŘEDA / 2. květen 2018
Dnes jsme měli tolik zážitků, že je nelze slovy ani vypovědět - namísto toho přikládáme tuto fotokoláž:
Den čtvrtý / ČTVRTEK / 3. květen 2018
Poručili jsme větru a hlavně dešti (alespoň pro ranní běžce) + pozorovali oblaka a jejich kondenzaci + vytvořili pískovcová skalní města v erozní laboratoři - tyto přírodní skvosty můžete obdivovat opět v příslušné fotogalerii. K obědu se na talíř vešel naporcovaný kanec, následně výprava na exkurzi do stříbrného dolu - štola sv. Jana Evangelisty. Půlnoční cesta odvahy směr Jedlová - hvězdy nám nepřály, avšak mlžný vrchol dosažen!
Den pátý / PÁTEK / 4. květen 2018
#žížožrádlo
#hasičárna
#fofrník - vajíčko / naběračka / vysavač / mumie / potopa
#romanťárna
#tancovačka -
PROCHÁZKA VI.A - KOBYLISY A ĎÁBLICE
30.04.2018Přejít na článek6.A – 30. DUBNA 2018 - KOBYLISKÁ STŘELNICE + ĎÁBLICKÝ HÁJ
V pondělí 30. dubna 2018 jsme se s žáky 6.A vydali na pietní místo Kobyliské střelnice, kde jsme se seznámili s její historií a dozvěděli se také něco málo o některých popravených, jejichž jména jsme si mohli přečíst na vystavených deskách.
Při procházce Ďáblickým hájem jsme si stihli zahrát i několik her a mohli pozorovat čarodějnická stanoviště s různými úkoly, která pro rodiny s dětmi připravila Městská část Prahy 8.
Na závěr jsme se zastavili u Ďáblické hvězdárny a stejně jako kdysi Karel Hynek Mácha zkoušeli v dáli zahlédnout vrcholek hory Říp. Počasí vyšlo krásné, snad jen trochu větrné.
-
SBĚR SUCHÉHO PEČIVA
09.04.2018Přejít na článekSBĚR SUCHÉHO PEČIVA PRO LESNÍ ZVĚŘ
Dne 9. 4. proběhl na 1. stupni sběr suchého pečiva pro lesní zvěř.
Pečivo pomůže zvířátkům ve Stříbře, kde se o ně stará pan revírník Martin Hutník.Děkuji všem, kteří se mohli do sbírky zapojit. Pečiva se nasbíralo opravdu hodně. :-)Také velice děkuji za spolupráci všem kolegyním, které zprostředkovaly informace svým třídám.Sbírky se budou opakovat přibližně jednou za měsíc do konce školního roku.Můžete se těšit na fotografie s pečivem a lesní zvěří. :-)Vendula Bízová, I. D -
DEN PEČENÍ PRO TANCY
03.04.2018Přejít na článek27.DUBNA - DEN PEČENÍ PRO TANCY
Tancy je dívka, žijící v chudé venkovské oblasti Indie. Ona a její rodina nejsou dost bohatí na to, aby jí mohli dovolit chodit do školy. Tatínek je námezdní dělník a maminka vypomáhá v domácnosti bohatších lidí. Přitom je vzdělání velmi důležité, negramotní lidé nemají téměř žádnou šanci na slušnější zaměstnání a tak se začarovaný kruh uzavírá. Šancí pro Tancy je naše škola, která každoročně přispívá 4 900,- Kč, z čehož se platí školné, školní uniforma, poplatky za různé akce a další věci, spojené se vzděláním. Tancy chodí do školy velmi ráda, je to pro ni zábava a zároveň velká šance na lepší život.
I tento rok je nutné sehnat pro Tancy peníze. Proto jsme se rozhodli uspořádat „Den pečení pro Tancy“. Bude se konat 17. dubna a jeho podstatou bude prodej sladké svačinky o velké přestávce. Každý si bude moci koupit něco dobrého a peníze, které za to zaplatí, budou věnovány právě Tancy. A tak všichni přijďte a udělejte něco příjemného pro sebe a zároveň užitečného pro jednu chudou indickou dívku!
RNDr. Dominika Peterová
-
JARNÍ PETRKLÍČ
25.03.2018Přejít na článekPŘEHLÍDKA MLADÝCH MUZIKANTŮ
Dne 22. 3. 2018 se konal již 30. ročník soutěžní přehlídky mladých muzikantů Jarní Petrklíč v KD Krakov. Naši žáci z 5. a 7. tříd v něm dosáhli velkého úspěchu, když v kategorii komorních sborů a souborů získali bronzovou a stříbrnou stuhu. Muzikanti zahráli 3 skladby z období renesance a baroka na flétny a violoncello a vokální skupina předvedla odborné porotě kánon Hurry, hurry s pohybovým doprovodem a píseň Fly, fly. Žáci měli možnost si poslechnout i ostatní účastníky soutěže a tak jsme si kromě diplomů, barevných pomlázek odvezli i hezký zážitek z poslechu.
Gratulujeme všem úspěšným účastníkům z naší školy. K.Tůmová
-
POHÁDKOVÁ ABECEDA
18.03.2018Přejít na článekOPRAVA POHÁDKOVÉ ABCEDY
Začali jsme přepisovat někdy koncem listopadu Pohádkovou abecedu. Museli jsme tomu věnovat spoustu našeho času. Většinou jsme na to byli jenom tři. Přepisování pohádkové abecedy bylo někdy moc náročné hlavně to běhání po škole, focení předešlých prací (stejně to na telefonech většinou nebylo vidět) a stahování výtvorů. Hledání na internetu i v knihách, úpravy charakteristik i popisů. Ale nakonec vše dobře dopadlo. Děkujeme paní učitelce R. Králové za velikou pomoc, také děkujeme děvčatům T. Patočkové a G. Kašparové za přelepování našich výtvorů na obrazy pohádkové abecedy.
A.Rydvalová, R.Brožová, V. Housa, H.Hrabal, K.Page, J.Havel. a samozřejmě Mgr. Romana Králová.
-
ŘEMESLA ŽIVĚ
22.02.2018Přejít na článekNÁVŠTĚVA NOVOMĚSTSKÉ RADNICE ŽÁKY VI.A
Ve čtvrtek 22. února 2018 jsme se naší třídou 6.A zúčastnili výstavy řemeslných workshopů pod názvem „ŘEMESLA ŽIVĚ“ v Novoměstské radnici na Karlově náměstí.
Na výstavě jsme si vyzkoušeli spoustu zajímavých řemesel jako např.: řezbář, kameník, elektrikář, kovář a mnoho dalších. Dozvěděli jsme se také spousty informací o puškařství, štukatérství, chemických pokusech, sklenářství, kožedělné výrobě i dalších řemeslech.
Sami jsme si mohli vyrobit např. : dřevěnou mističku, origami, koženou klíčenku, skleněnou kytičku, marcipánovou růži, velikonoční pomlázku a a další.
Kdo chtěl, mohl si nechat profesionálně ztvárnit svůj portrét na fotografii nebo se nechat učesat od kadeřnic.
Tato akce byla pro nás zábavná, zajímavá a je jen škoda, že jsme nemohli zůstat trochu déle.
Žáci VI.A
-
Vánoční koncerty v kostele Sv. Vojtěcha
14.12.2017Přejít na článekVÁNOČNÍ KONCERT ŠKOLY V KOSTELE SV. VOJTĚCHA V LIBNI
V neděli 3. prosince 2017 jsme zažehli první svíčku na adventním věnci a otevřeli tak vánoční čas. Celý prosinec je naplněn množstvím mší a koncertů, které nás pomalu dovedou až k významnému křesťanskému svátku – Štědrému dni. Jeden takový koncert si uspořádala také Základní škola Bohumila Hrabala.
Od září letošního školního roku se začali žáci v naší škole scházet v nepovinném předmětu nesoucí název SBORCHESTR. Tento předmět není jak název napovídá ani sborem ani orchestrem. Někteří žáci zde hrají na hudební nástroje a někteří jen zpívají. Právě oni se stali hlavními účinkujícími na vánočním koncertu v kostele sv. Vojtěcha. Svým spolužákům zazpívali a zahráli skladby spojené s vánočním časem. Všichni žáci základní školy se mohli zaposlouchat do skladeb s vánoční tématikou nebo do spirituálů.
Náš malý SBORCHESTR a žáci, kteří se toužili přidat k malým zpěvákům, však nebyl sám, kdo vytvořil příjemnou vánoční atmosféru. Jako host zde vystoupit jihoafrický dívčí sbor Paarl Choir, který patří mezi ty profesionální a celý koncert doplnil nádherným zpěvem.
Obrovská pochvala patří našim žákům, kteří se nezalekli tak velké konkurence a předvedli překrásný výkon pod vedením sbormistryně Mgr. Kateřiny Tůmové.
Kateřina Lísková (třídní učitelka VII.A a vyučující dějepisu).
odkazy:
finále: -
Lovci mamutů
04.12.2017Přejít na článekLOVCI MAMUTŮ I JINAK
Není mamut jako mamut. Ten náš neměl čtyři metry, ale jen dva, a na rozdíl od pravěkých lovců, jej měli ti naši lovci pěkně chyceného v jámě. Stačilo ho jen ulovit. Jako symbolickou zbraň používali žáci 6. A a 6. C, míčky se suchým zipem, které házeli přímo na srdce v podobě terče. Mezi žáky byla uspořádána soutěž o to, kdo si nahází více bodů a ukáže tak svou zručnost a šikovnost. Každý z nich se mohl přesvědčit o tom, zda by dokázal mamuta ulovit.
Této hodině předcházela příprava strategie v jazyce PRAČLOVĚKA (gesta a posunky) a kresba jeskynních maleb podobných těch, které jsou k vidění ve slavné Altamiře.
Kateřina Lísková (třídní učitelka VII.A a vyučující dějepisu).
-
Konstantinopol podlehla Turkům – PODRUHÉ!
04.12.2017Přejít na článekA PAK ŽE SE HISTORIE NEOPAKUJE
V roce 1453 bylo hlavní město Byzantské říše Konstantinopol dobyto Turky a tím zničena obrovská říše. Tu samou situaci si mohli vyzkoušet žáci sedmých tříd také, ale v roce 2017. Během hodin dějepisu neděli jen v lavicích, ale zahráli si na armádu bojovníků. Aby si žáci jen tak neházeli na terč, byla tato aktivita spojena s ústním zkoušením. Pravidla byla jasná: Podle počtu trefených míčků jim byla položena otázka dané obtížnosti. Žáci si mohli vybojovat buď otázku lehkou (2-3 míčky) nebo otázku těžkou (1-0 míčků). V této hodině tedy nestačili pouze vědomosti, a především šikovnost a motorika.
Odkazy na videa:
Kateřina Lísková (třídní učitelka VII.A a vyučující dějepisu).
-
Příběhy našich sousedů
20.11.2017Přejít na článekVELMI ČASTO NA PRVNÍ POHLED NEVIDÍME TO, CO MÁME VE SVÉM BEZPROSTŘEDNÍM OKOLÍ
Právě touto větou lze charakterizovat projekt, kterého se zúčastnila ZŠ Bohumila Hrabala. Tento vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum nesl název „Příběhy našich sousedů“. Žákyně naší školy (Anna Poláková, Andrea Vandírek, Adéla Hallsová, Bronislava Kměťová a Agáta Nová ze 7.C) si mohly vyzkoušet, jaké to je být dokumentaristou a jak pracovat s orální historií. Jejich úkol byl vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, a nakonec vytvořit rozhlasovou či televizní reportáž nebo dokument. Jejich posledním úkolem bylo představit projekt veřejnosti a odborné porotě, jež vybrala tři nejlepší projekty. Celkem jsem akce zúčastnilo 13 týmů z různých základních škol na Praze 8.
Dívky z naší školy si pro svůj projekt vybraly pamětnici paní Hermínu Eliášovou. Svůj projekt představily v KD Krakov 31. 10. 2017. Na jevišti před plným sálem předvedly vynikající výkon, a s tímto těžkým tématem se zhostili se ctí a pokorou, které jsou pro takovouto práci nesmírně důležité. Výsledkem celé této akce je putovní výstava, která bude k vidění od 19. 3. do 6. 4. 2018 také v prostorách ZŠ Bohumila Hrabala.
Kateřina Lísková (třídní učitelka VII.A)
-
Pražský hrad
03.11.2017Přejít na článekPRAŽSKÝ HRAD - 3.11.2017
V pátek 3.11. otevřel Pražský hrad své reprezentační sály. Žáci IX.B společně s třídní učitelkou Mgr.Duževičovou tak mohli navštívit místa, která bývají běžně nedostupná. Pokud Vás zajímají tyto krásné interiéry, pojďte s námi na procházku a tato vzácná místa si prohlédněte (viz fotogalerie).
Nikola Šamková a Míša Šarapatková, 9.B
-
Malá opera z Tallinnu a estonský folklór
25.10.2017Přejít na článekRenesance z Estonska
Princezny a princové z doby renesance navštívili 25.10. žáky 1. stupně v budově Zenklova. Členové instrumentálního a folklorního souboru „Olor“ a dětského hudebního divadla „ Malá Opera“ z Estonska zahráli, zatančili a zazpívali sboru Hrabalova koťata a několika oddělením školní družiny. Dětem učarovaly krásné renesanční kostýmy, dvorské tance i souboj urozených pánů. Dobovou hudbu představily především zobcové flétny různé velikosti a rytmické bicí nástroje. V druhé části jsme viděli a slyšeli folklorní písně a tance v tradičních estonských krojích. A protože to byl pro většinu dětí nový zážitek, celý sál pozorně poslouchal a sledoval celé vystoupení se zájmem. Děkujeme panu Švarcovi za zprostředkování vystoupení estonských souborů. Více obrazové přílohy ve fotogalerii.
Sbormistryně Kateřina Tůmová, Hrabalova koťata
-
Chytří gurmáni z 5.C
20.10.2017Přejít na článekProjekt Kid´s Lab
Na 20. 10. byl sice vyhlášen volný den (z důvodu konání voleb do Poslanecké sněmovny PČR), ale žáci 5.C se přesto mohli zúčastnit speciálního workshopu v prostorách Národního technického muzea v Praze.
Tento rok slaví projekt Kid´s Lab již 20. výročí. Při této příležitosti připravila společnost BASF nový program pokusů pod názvem "CHYTŘÍ GURMÁNI". Malí výzkumníci si díky fascinujícím chemickým pokusům zodpověděli klíčovou otázku: Proč jsou ovoce a zelenina barevné a zdravé? Workshop motivuje děti, aby přemýšlely o tom, co jídlo obsahuje a učí je analyzovat tyto látky prostřednictvím tří chemických experimentů:- „Šampion vitamín C“, v němž děti odhalily obsah vitamínu C v čerstvé a průmyslově vyráběné citronové a pomerančové šťávě;
- v druhém pokusu „Ovocná a zeleninová výzva“ malí badatelé porovnali obsah vitamínu C v osmi různých druzích ovoce a zeleniny;
- v závěrečném pokusu „Duha“ pomocí sériového ředění různých ovocných šťáv zjistili jejich složení podle barvy a vůně.
Fotogalerii z dobrovolné akce najdete na školním webu pod tímto odkazem.
-
Návštěva Mauthausenu
19.10.2017Přejít na článekMauthausen
Dne 19. října navštívily třídy 9.A a 9.B ze Základní školy Bohumila Hrabala koncentrační tábor Mauthausen. Od školy jsme odjížděli v šest hodin ráno. Cesta trvala cca 5 hodin a na prohlídku jsme měli tři hodiny. Prošli jsme si celý komplex, dokonce jsme navštívili a spočítali tzv.“schody smrti“. Zajímavé byly pomníky jednotlivých národů. Naše škola má k Mauthausenu zvláštní vztah, protože zde byla 24.10. 1942 popravena žačka naší školy Jindřiška Nováková, která pomáhala parašutistům během atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha. Exkurze byla zajímavá a dozvěděli jsme se mnoho nového. Děkujeme MČ Prahy 8, která nám tuto exkurzi umožnila. Alžběta Rücklová, 9.A -
Evropský den jazyků 2017
10.10.2017Přejít na článek26.9.2017 Evropský den jazyků
Tématem je vždy oslava jazykové rozmanitosti v Evropě, kterou jsme tentokrát posunuli i na celý svět.Tvorba našich projektů měla upozornit žáky na význam učení se cizím jazykům s cílem zvýšit mezikulturní porozumění a také propagovat bohatou jazykovou a kulturní rozmanistost Evropy a celého světa. NAŠE PROJEKTY SE NÁM POVEDLY!
-
Beseda s Jiřím Žáčkem (3.A)
07.10.2017Přejít na článekDětská poezie ve školeVe čtvrtek se děti ze 3.A měly možnost setkat s naším velmi významným autorem dětské humorné poezie Jiřím Žáčkem a jeho současnou ilustrátorkou Veronikou Balcarovou.Všem se setkání moc líbilo, děti se měly možnost podílet na vzniku nové básničky a nejlepší kresby psa byly odměněny novou knížkou od těchto autorů. Na závěr byla soutěž v hádání obrázků zvířat, které kreslířka malovala přímo před dětmi. Pak ještě následovala autogramiáda, pan Žáček napsal věnování dětem, které si přinesly své oblíbené knížky. -
Krkavcovití
05.10.2017Přejít na článekEnvironmentální program ornitologické společnosti Ornita - „Krkavcovití“
V tomto školním roce se už popáté konal velmi oblíbený environmentální program ornitologické společnosti Ornita zaměřený na výrazné skupiny našich ptáků. V letošním roce si lektoři z Ornity připravili program „Krkavcovití“, kterého se zúčastnili po skupinách všichni žáci z budovy Zenklova. Samozřejmě nechyběl ani zkušený chovatel Viktor Čahoj, který program jako tradičně doplnil ukázkami živých ochočených ptáků a svým poutavým vyprávěním o jejich životě. Dozvěděli jsme se, že tito ptáci (krkavec velký, havran polní, vrána černá a šedá, kavka obecná, sojka obecná, straka obecná, ořešník kropenatý) patří překvapivě mezi pěvce a jsou velmi inteligentní. Často bývají pro svou schopnost rychlého ochočení a učenlivosti součástí natáčení různých pohádek a filmů. Děti si připomněly známý pohádkový seriál Arabela, kde právě účinkovali Viktorovi svěřenci. V připravené prezentaci si mohli žáci tyto ptáky nejen prohlédnout v akci na krátkých videoukázkách, ale také si poslechnout jejich hlasové projevy, které nejsou moc libozvučné a pramálo připomínají naše nejznámější pěvce jako je třeba slavík nebo skřivan. Děti se dozvěděly, kde se jednotlivé druhy vyskytují, jakým způsobem se živí a rozmnožují, ale nejpřitažlivější bylo samozřejmě přímé setkání s ochočenými jedinci těchto druhů a jejich prohlédnutí hezky z blízka. Věříme, že se program všem účastníkům líbil, dozvěděli se mnoho nového, a že v příštím roce nás Ornita překvapí zase něčím novým.
-
Talent Prahy 8 s Josefem Ladou
29.09.2017Přejít na článekÚčast naší školy v soutěži s Josefem Ladou
V letošním školním roce se děti ze Zenklovky zúčastní hudební, literární a výtvarné soutěže Talent Prahy 8 s Josefem Ladou (přiklad projektu zde). Soutěž se koná pod záštitou Městské části Prahy 8, neboť si právě v letošním roce připomeneme 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí tohoto skvělého malíře, ilustrátora a spisovatele. Vyvrcholením soutěže bude 29. listopadu 2017 komponovaný pořad k osobnosti Josefa Lady moderovaný hercem Janem Čenským. Z vítězných prací bude pak uspořádaná výstava ve všech soutěžních oblastech, která potrvá až do konce ledna 2018 a žáci všech škol Prahy 8 ji budou moci navštívit. Josef Lada je autor dětem i jejich učitelům velmi blízký a už teď se všichni těšíme na kreativní tvoření.
-
Noc kostelů
09.06.2017Přejít na článekKoncert žáků
Naši žáci se úspěšně účastnili Noci kostelů dne 9.6.2017, kdy v rámci této akce vystupovali v kostele sv. Vojtěcha. Návštěvníci mohli slyšet žáky nejen zpívat, ale i je vidět hrát na různé nástroje jako např. kytaru, violoncello, saxofon, flétnu, klávesy. Dokonce zazněla skladba přímo určena pro tyto prostory - spirituál. Plný kostel je obdařil zaslouženým potleskem. Moc blahopřejeme všem vystupujícím a děkujeme za věnovaný čas pro přípravu celého koncertu. Program ke stažení. Odkaz na videa z koncertu najdete ZDE.
-
Návštěva v Českém rozhlase
25.05.2017Přejít na článekPříběhy našich sousedů – žákyně ZŠ Bohumila Hrabala v Českém rozhlase
V letošním roce se základní školy na území Prahy 8 zapojují poprvé do projektu organizace Post Bellum, který se jmenuje Příběhy našich sousedů. Projekt je dlouhodobý a spočívá v hledání a zpovídání pamětníků z Prahy 8 a následném převyprávění jejich příběhů nejčastěji formou rozhlasové reportáže.
Čtyři žákyně 6. C ZŠ Bohumila Hrabala dne 25. 5. jako první tým z celé Prahy 8 navštívily Český rozhlas, kde měly možnost svou reportáž v profesionálním studiu dotvořit a připravit k uveřejnění. Tím dokončily první část svého projektu, na kterém už pracují čtvrt roku. Celý projekt ovšem probíhá až do konce října a tým ve složení Adéla Hallsová, Anna Poláková, Broňa Kmeťová a Andrea Vandírek má před sebou ještě přípravu závěrečné prezentace pro diváky z řad veřejnosti i odbornou porotu.
-
Nejlepší čtenář&návštěvník školní knihovny
27.06.2018Přejít na článekVyhlášení výsledků soutěže nejlepšího čtenáře a návštěvníka školní knihovny. Poděkování Rodičovské radě za pomoc při obnově knižních titulů ve školní knihovně. Všem návštěvníkům ve školní roce 2017/2018 děkujeme za velký zájem o knížky a čtenářskou aktivitu.
Lenka Provazníková
-
ELEKTRONICKÁ SCHRÁNKA DŮVĚRY
02.11.2017Přejít na článekNaše škola se zapojila do projektu “Nenech to být” . Tento projekt je internetový systém a mobilní aplikace bojující proti šikaně a vylučování z kolektivu na školách po celé ČR. S podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přinášíme efektivní způsob odhalování těchto problémů ještě v jejich zárodku. To vše za spolupráce s Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno a Linkou bezpečí, která aktuálně řeší veškerou administraci, schvalování škol, technickou podporu a obecnou komunikaci.
Veškeré informace najdete na webu projektu www.nntb.cz. Věříme, že tato aktivita přispěje k naší vzájemné spolupráci.
Irena Trojanová -
DEN ZEMĚ
27.04.2017Přejít na článekVe čtvrtek 27. dubna jsme se s 5.A zúčastnili oslavy Dne Země v blízkosti KD Krakov
Bohnicích, kde byly připraveny pestré programy zaměřené především na ochranu životního
prostředí, dopravně-výchovné a jiné další aktivity.
Hned na začátku jsme mohli zhlédnout ukázku policejních koní a jejich různé dovednosti,
které jsou potřeba při zásahu policie. Děti pro ně mohly přinést nejen staré pečivo, ale byla
zde pro ně i příležitost si je pohladit a dostat se do jejich blízkosti.
Z dalších aktivit je možné zmínit setkání s městskou policií, kde si děti mohly vyzkoušet
policejní motorku, prohlédnout si interiér policejního auta, a nebo si dokonce vyzkoušet
pevnost policejního štítu.Také se dozvěděly o významu sběrných dvorů, a kam například
s rozbitou pračkou nebo vybitými bateriemi.
Nejvíce ale děti zaujaly asi stánky celní služby, kde si mohly prohlédnout zajímavé předměty
zabavené na celnici. Mohly si také vyzkoušet střelbu z pistole na elektronický terč, a někomu
z šikovnějších se dokonce podařilo vyprostit ze skutečných policejních pout.
Měli jsme také příležitost posedět si ve stařičkém autobuse, který „účinkoval“ ve známém
filmu pro pamětníky Anděl na horách nebo také zjistit, jak je vybavené hasičské auto.
Atmosféra celé akce byla úžasná, pro děti zajímavá a smysluplná, což dokazovalo mnoho
minut soustředění a projeveného zájmu strávených u jednotlivých aktivit.
-
Projektový den
07.04.2017Přejít na článekDne 7.4.2017 se konal v rámci Dne vzdělanosti na ZŠ Bohumila Hrabala PROJEKTOVÝ DEN pro žáky 5. až 9. tříd.
Pro každý ročník byl připraven speciální program (ke stažení zde).
-
HUDEBNÍ FESTIVAL
24.03.2017Přejít na článekDne 23.2017 se naše škola zúčastnila hudebního festivalu JARNÍ PETRKLÍČ za účasti i škol z celé republiky.
Pořadatelem byla ZŠ a MŠ Praha 8 - Ďáblice, U Parkánu 17, Městská část Praha 8, Městská část Praha - Ďáblice, PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s. a spolupořadatelem byla Univerzita Karlova v Praze – Pedagogická fakulta.
Pošesté aktivně podporoval tento dětský hudební festival senátor Parlamentu ČR pan Jiří Oberfalzer.
V odborné porotě zasedli např. vysokoškolský pedagog UK v Praze Pedagogické fakulty RNDr. MgA. Zbyněk Blecha, CSc., sólistka Národního divadla a držitelka Ceny Thálie 2008 Dana Burešová, ředitelka Hudební akademie Praha, pedagožka zpěvu a operní pěvkyně Dipl.um. Pavla Zumrová, umělecký vedoucí, koncertní mistr a sólista Československého komorního orchestru Praha MgA. Jan Mráček.
Porota na závěr vyhlásila držitele zlaté, stříbrné a bronzové stuhy. Dále byli předány i ceny např. cena děkana Univerzity Karlovy v Praze Pedagogické fakulty prof. Michala Nedělky za odborné a příkladné vedení sboru - souboru, cena ředitele hudebního festivalu Jarní petrklíče Mgr. Josefa Buchala za pěvecký projev, cena starosty MČ 8 Romana Petruse pro sbor, cena senátora Parlamentu ČR Jiřího Oberfalzera , cena starosty MČ Praha – Ďáblice Ing. Miloše Růžičky pro komorní soubory.
Naši žáci byli úspěšní v kategorií: V kategorii komorní soubory získali bronzovou stuhu Ondřej Kratochvíl, Samuel Ptáček a Magdaléna Antonová a stříbrnou stuhu Eliška Holá, Alžběta Švábová, Samuel Ptáček a Ondřej Kratochvíl. V kategorii mladší instrumentalisté získala bronzovou stuhu Alžběta Švábová. V kategorii sbory získali bronzovou stuhu Denisa Grujičová, Dominika Dvořáková, Zuzana Hrušková, Eliška Pelclová, Jesica Rigoová, Jana Summerová, Natálie Vajsochrová a Martin Novák.
Všem účastníkům soutěže gratulujeme.
-
Národní muzeum (III.A)
24.03.2017Přejít na článekV úterý 21.3.2017 byla třída III.A navštívit výstavu Archa Noemova v Národním muzeu s podtitulem - Za zvířaty kolem světa. Téma koresponduje s učivem o třídění živých organismů z prvouky - živočichové. V úvodu jsme si zopakovali biblické téma o Noemově arše. Pak jsme postupovali podle světadílů k jejich charakteristickým zástupcům. V průběhu lektorova výkladu měly děti možnost doplńovat informace, nacházet následné informace k exponátům, vyhledávat zajímavosti, prohlédnout si ohrožené nebo vyhynulé druhy. Výstava byla pro všechny velmi poučná.
-
Národní galerie (II.B)
15.03.2017Přejít na článekV pátek 10. března navštívila třída II.B Národní galerii ve Veletržním paláci. Zúčastnili jsme se programu Barevné čarování. Děti se seznámily se základy míchání barev a funkce světla při výtvarném zobrazení. Na příkladech mistrů A. Slavíčka a A.Hudečka si mohly své nově nabyté zkušenosti ověřit a pokochat se jejich díly.
-
Národní muzeum (III.D)
10.03.2017Přejít na článekV pátek 10.března jsme navštívili Národní muzeum, kde je stálá expozice Archa Noemova. Během pořadu, Za zvířaty kolem světa, s lektorkou se děti dozvěděly mnoho zajímavého ze života živočichů celé planety. Zaměřili jsme se hlavně na obratlovce a ohrožené živočichy. Své postřehy si děti zaznamenávaly do pracovních listů.
Prohlédli jsme si i výstavu Retro - děti měly možnost uvidět předměty z dob minulých i si mnohé vyzkoušet. Výstava byla interaktivní. Více viz. fotogalerie.
-
Hudba Hradní stráže
24.02.2017Přejít na článekDne 23. února se žáci šestého ročníku zúčastnili koncertu Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Koncert byl nazván „Cesta do Ameriky“. Dětem byly představeny jednotlivé hudební nástroje a nejdůležitější americké hudební styly. Zazněla díla jako Dobití ráje, Americká hymna a nejznámější swingové a jazzové melodie. Velký ohlas sklidily ukázky z muzikálů West Side Story nebo Evita v podání Gabriely Urbánkové. Největší potlesk u dětského publika vyvolala ústřední melodie ze seriálu Simpsonovi. Všichni si koncert užili!! Děkujeme panu Mgr.MgA. Blahunkovi za zprostředování hudební akce pro žáky 6.tříd zdarma.
-
Muzeum hl.m.Prahy (III.A, III.D)
22.02.2017Přejít na článekDne 17. 2. 2017 třídy III.A, III.D navštívily v rámci předmětů český jazyk a prvouka Muzeum hl.m. Prahy. Nejvíce se děti těšily na výstavu Ať žije Hurvínek! konanou k 90.výročí této loutky. Tady se seznámily nejen s Hurvínkem, ale i s dalšími členy jeho legendární rodinky. Výstava byla interaktivní, děti si mohly například vyzkoušet, jak by jim slušelo oblečení Máničky nebo si zahrát s loutkami divadélko. Další zastávkou byla výstava Pražské biografy. Děti náhledly do časů prarodičů a mohly si zkusit sezení v dřevěných lavicích kina, viděly staré plakáty, fotografie herců, promítací přístroje aj. Nakonec jsme si prohlédli stálé muzejní expozice. Zde asi nejvíce zaujal světově unikátní Langweilův model Prahy, ale i další vystavené předměty. Více postřehů najdete ve fotogalerii.
-
MEZINÁRODNÍ PROGRAM
31.01.2017Přejít na článekPod vedením paní Ireny Holadové se přípravná třída a první a druhý ročník naší školy zapojily do mezinárodního programu MISP. Tento program pomáhá dětem navazovat kontakty, budovat žádoucí sociální vazby a tím upevňovat třídní kolektiv. Zároveň je i přínosem pro každého jednotlivého žáka, protože podporuje jeho emocionální vývoj. V příštím školním roce budou uvedené třídy v programu pokračovat, nově se zapojí noví prvňáčci i děti v přípravné třídě.
-
Zážitkový den OSV v DOXu
28.01.2017Přejít na článekNejen pro zájemce o svět architektury (z 8. tříd) byl objednán vzdělávací program "PROSTOR K MANIPULACI", který nás provedl budovou Centra současného umění DOX. Originální zážitek architektury doplnil výtvarný workshop - zjistili jsme, že pojetí prostoru DOXu od Ivana Kroupy je často v protikladu s myšlenkami Jana Kaplického, jehož znáte z hodin osobnostní a sociální výchovy.
Každé místo, každá budova na nás působí. Jak vnímáme budovu, ve které stojíme právě teď? Kdysi stará opuštěná továrna, nyní exkluzivní galerie. Architekt dostává zadání: vytvořit prostor, ve kterém je možné manipulovat. S uměleckými díly i diváka; prostor, který se může různě tvářit. Vydejme se společně na zajímavou cestu vybranými skvosty (nejen galerijní) architektury.
Následně se někteří přemístili na výstavu do Galerie Tančící dům s názvem JKOK Nekonečno Jana Kaplického, která se koná u příležitosti 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Představili jsme si to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby (i některé dosud nevystavené předměty a projekty z jeho pozůstalosti).
-
Výtvarná soutěž - Namaluj Čimíska
20.01.2017Přejít na článekPod patronací p. starosty Prahy 8 byla vyhlášena výtvarná soutěž Namaluj Čimíska - skřítka jako ochránce Čimického háje. Soutěže se zúčastnily druhé ročníky (II.A,B,D,E) a skupina dětí ŠD naší školy. Výtvarná dílka jsou vystavena ve druhém patře budovy Zenklova. Všechny děti z této budovy si se svými paní učitelkami obrázky prohlédly a hlasovaly o vítězném díle, který postoupí do dalšího meziškolního kola Prahy 8.
Všichni soutěžící se práce zhostili s velkou chutí a odevzdali krásné obrázky. -
Ocenění za ochranu životního prostředí
19.01.2017Přejít na článekDne 17.1.2017 se od 14.00 hod. uskutečnilo za účasti paní radní Kroutil slavnostní předání Osvědčení o ochraně životního prostředí společností ECOBAT s.r.o. a naše škola se umístila na krásném 3. místě.
Soutěž pokračuje i v letošním školním roce a pokud byste nevěděli kam s použitými bateriemi, poradíme, v naší škole máme červenou plastovou nádobu ( za vrátnicí) kam mohou děti použité baterie odevzdávat.
Děkujeme, že chráníte životní prostředí
-
PROGRAM PLANETA ZEMĚ 3000
01.01.2017Přejít na článekTaké v letošním roce byly vybrané třídy 2. stupně (7. + 8. + 9. třídy) pozvány na projekci pořadu "Filipíny - za obry a trpaslíky", který je pořádán v rámci unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000. Projekce se koná v prostorách KD Ládví v pátek 13. 1. 2017 od 8:00 hodin. Program trvá přibližně 70 minut - vyučování tedy pokračuje dle rozvrhu od 3. hodiny. Jednotné vstupné činí 60 Kč na žáka (tuto částku vybírají třídní učitelé).
Více informací o tomto projektu (největší svého druhu v Česku), bohaté FOTO + VIDEO galerie a mnoho dalšího naleznete na webových stránkách http://www.planetazeme.cz/
Během vánočních prázdnin jste si zajisté odpočinuli a načerpali tolik potřebnou energii do přicházejícího roku 2017. Jedno svahilské přísloví praví, že "CESTOVAT ZNAMENÁ VIDĚT" a já pevně věřím, že i v novém roce toho díky cestám nejen hodně uvidíte a poznáte, ale také mnohé objevíte a prožijete! :o)
Michal Staněk, učitel zeměpisu
-
VÁNOČNÍ KONCERT SBORU
21.12.2016Přejít na článekDne 20.12. 2016 se uskutečnily 3 koncerty našeho úžasného dětského sboru Hrabalova koťata v kostele sv.Vojtěcha pod taktovkou paní učitelky Kateřiny Tůmové. První koncert byl určen pro žáky 1.stupně (budova Zenklova), kde vystoupili i žáci 5.B s poutavou hrou O hvězdě pod vedením paní učitelky Jarmily Havlákové.Druhý koncert byl pro 2. stupeň (budova Na Korábě). Zde opět vystoupil náš dětský sbor a dále sólově se představili i naši výherci školní hudební soutěže. Na závěr vystoupil sbor školy Magaliesberg Children Choir z Jižní Afriky (72 žáků s dirigentkou sboru Hannelie van Sittert ) a společně jsme si všichni zazpívali vánoční koledy v několika jazycích.Koncertní dráhu našeho sboru završilo večerní vystoupení, kde si žáci mohli zazpívat i s dospělým sborem Ajeto. Moc děkujeme všem učinkujícím a hlavně paní učitelce Kateřině Tůmové. -
Výlet I.B, I.C - zámek Stránov
14.12.2016Přejít na článekV pátek 9. 12. vyjela I. B a I. C na předvánoční výlet na zámek Stránov. Na zámku byl pro děti připraven velmi pěkný program s vánoční tematikou. Dětem se věnovaly dobové postavy, které je seznamovaly se zámeckými adventními přípravami. Děti pomohly péct cukroví, vyrobily si ozdobičku a na závěr výletu dostaly od paní průvodkyně, která se nám věnovala po celou dobu výletu, drobný dárek na památku. Akce se nám moc líbila.
-
Mikulášská akce
02.12.2016Přejít na článekDnes proběhla v obou budovách (Zenklova + Koráb) návštěva Mikuláše s doprovodem. Celkové organizace se svědomitě ujaly 9. třídy s třídními učiteli, kterým samozřejmě patří velké díky! Mikuláš s anděli a čerty postupně navštívili jednotlivé ročníky a podle pravidel "Knihy hříchů" žáci i zazpívali. Na závěr návštěvy dostali všichni sladkou nadílku. Společně jsme si dnešní den určitě užili! :)
-
Filmová noc OSV
25.11.2016Přejít na článekV noci z pátku 25. na sobotu 26. listopadu zažili, jako již po několikáté, žáci 8. tříd tradiční filmovou noc. Nebylo to však jen o filmu, ale především o zážitcích, kolektivu, společné zábavě a trochu i o dobrodružství. Večer začal přípravou ležení, večeří a povídáním. Skutečný program odstartoval v 19 hodin filmem "Pan Nikdo" (romantické drama s prvky sci-fi o životních cestách a těžkosti rozhodování). Po jeho skončení vyrazili osmáci na dobrodružnou stezku po škole a po této dávce adrenalinu si zahráli společnou hru. Závěrečná diskotéka se protáhla až do půl druhé, ale jestli si myslíte, že byli všichni (kromě učitelů) unaveni, jste na omylu! Spaní ve škole znamená totiž spíš povídání a hraní společných her až do rána...
Zážitků měli tedy osmáci dost a dost a když nad ránem opouštěli školu, posteskli si, že příští rok budou muset letošním sedmákům jen tiše závidět!
Michal Staněk a Dominika Dobrylovská
-
MAUTHAUSEN
20.10.2016Přejít na článekDne 20.října se zúčastnila skupina žáků 9.ročníku naší školy exkurze do Mauthausenu. Tuto akci už tradičně organizuje MČ Praha 8 při příležitosti připomenutí obětí spjatých s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha. Dne 24.října 1942 bylo v areálukoncentračního tábora Mauthausen zabito 294 Čechoslováků. Mezi oběťmi byla i bývalá žákyně naší školy Jindřiška Nováková. Žáci se seznámili s celou historií této tragické události a prošli si památná místa celého areálu.Je velmi dobré, že se takovéto akce pořádají, neboť autenticita daného místa vede děti k vážnému zamyšlení nad historií svého národa i historií celého lidstva. Děkujeme MČ Praha 8 za organizaci této akce.
-
ŠvP Český ráj (7.AB, 8.AB, 9.B) - zpravodaj
14.05.2016SOBOTA, 14. května 2016
Poprvé VÁS všechny zdravíme přímo ze srdce Českého ráje!
Dojeli jsme v pořádku, sluníčko nám zatím přeje, prostředí velmi příjemné, děti vypadají spokojeně. Věříme, že nám tato pozitivní nálada vydrží až do konce! :o)
Zítra plánujeme celodenní výlet na zříceninu středověkého skalního hradu Valečov - držte nám palce, ať neprší!
http://www.bosen-obec.cz/valecov/NEDĚLE, 15. května 2016
DOBRÉ ráno VŠEM! Přejeme VÁM hezký DEN! Užijte si neděli stejně jako my! :o)
Dnes jsme hodně chodili (Mnichovo Hradiště), pana Konvičku na Valečově navštívili (děti vysvětlí), hokejistům fandili (bohužel s nevelkým úspěchem), aktivně sportovali a hráli si - zkrátka trénovali svaly i mysl! :o)
PONDĚLÍ, 16. května 2016
I přes dopolední májový deštík je výuka v plném proudu. Brzy se však počasí vylepšilo a děti si právě užívají odpolední program s instruktory, který byl netrpělivě očekáván.
ÚTERÝ, 17. května 2016
Máme za sebou například (pod)vodní hodiny osobnostní a sociální výchovy, ve kterých jsme diskutovali o morálních hodnotách současné společnosti. Večerní příprava přírodního "buřtguláše" v režii instruktorů byla dobrodružná, ale ve výsledku chutná. Špionážní noční hra prověřila naši odvahu a schopnost rychlé orientace v terénu. Zkrátka zvládáme to ve dne v noci! :o)
STŘEDA, 18. května 2016
Projektové vyučování ochrany člověka za mimořádných událostí (OČMU) - navštívili nás dobrovolní hasiči z Mnichova Hradiště a s velkým "zápalem" nám představili požární techniku všeho druhu :o)
ČTVRTEK, 19. května 2016
I když se nám odsud nechce, přece jen se domů těšíme. Očekáváme náš příjezd okolo 12:30 hodin na Kašparovo náměstí (před školní jídelnu). Připomínáme, že páteční výuka již probíhá dle klasického rozvrhu hodin!
KONEC ZVONEC
-
Obrazy v hudbě
17.02.2016Přejít na článekZačátkem února se zúčastnily třídy II.D, III.A a III.C výchovného koncertu hudebního tělesa Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Už sedmým rokem trvá tato úžasná tradice a spolupráce a všichni žáci i učitelé se na tento skvělý hudební zážitek moc těší. Velmi si vážíme pozvání hlavního dirigenta pana Václava Blahunka, který nejenže ve velmi náročném programu a vytíženosti tohoto tělesa najde čas pro vystoupení celého orchestru pro děti, ale ještě má připravený velmi zajímavý a inspirativní program, který sám velmi poutavě moderuje.
Jako hlavní skladby v letošním roce zazněla díla Modesta Petroviče Musorgského (Baba Jaga, neboli domek na kuří nožce, která vtáhla děti do atmosféry starých ruských pohádek, Tanec kuřátek ve skořápce nebo skladba Velká brána pro Kyjev, vznikající k architektonickému návrhu brány v typicky staroruském stylu s kupolí.).
Pro přiblížení dětskému posluchači vybral pan Blahunek několik skladeb z pohádkové filmové tvorby pro děti. V podání sólistky si mohly děti poslechnout, ale i zazpívat známou skladbu Saxana ze stejnojmenného filmu nebo skladbu z pohádky Šíleně smutná princezna od Heleny Vondráčkové. V úplném závěru se děti srdečně rozesmály, když se na dataprojektoru objevila známá seriálová rodina Simpsonovi a zazněla doprovodná filmová melodie.
Panu Blahunkovi a celému orchestru patří poděkování za umělecký hudební zážitek, dětem, publiku za spontánní reakce a kulturní přehled. Už se moc všichni těšíme na příští rok.
-
Reklama jako nástroj, média jako prostředek
30.01.2016Přejít na článekDovolujeme si pozvat žáky 8. a 9. tříd na vzdělávací program Centra dokumentárního filmu, který je součástí nabídky Centra současného umění DOX k výstavě DUŠE PENĚZ. Na příkladu dokumentu ČESKÝ SEN budou demonstrovány konkrétní způsoby a praktiky, kterými obchodníci ovlivňují širokou veřejnost. Živá diskuze zaměřená na vliv a nástroje reklamy se věnuje fenoménu marketingu a PR, součástí je výklad o marketingových strategiích a možnostech využívání audiovizuálního média jako nástroje manipulace. Projekce snímku a moderované diskuze se zúčastní také režisér a dokumentarista VÍT KLUSÁK. Tato akce ideálně doplňuje hodiny osobnostní, sociální a mediální výchovy.Do jaké míry je možné a legální s lidmi ve jménu reklamy manipulovat?Co a kdy může přinést prozření z pastí marketingu?Proč si tvůrci snímku zvolili právě tuto cestu realizace?Místo konání: Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7 - Holešovice)Datum konání: pondělí 22. 2. 2016 od 14:45 (sraz ve 14:00 před budovou školy) do 17:00 hodinCena za program: 100 Kč / žák (zahrnut honorář pro hosta a moderátora + poplatek za práva k filmu)Více informací najdete pod tímto webovým odkazem. -
Vodní ptáci
27.01.2016Přejít na článekPo loňském velmi úspěšném ornitologickém programu pro školy „Desatero sov“ k nám letos opět zavítali s novým programem „Vodní ptáci“ naši přátelé ze sdružení Ornita.
Hlavní lektorka sdružení Zuzka Bartáková pověděla dětem mnoho zajímavostí ze světa vodních ptáků, promítala průběžně videa, kde upozornila na důležité vlastnosti a vzhled vodních ptáků, a také na způsob jejich života. Videa byla doprovázena i zvukovými projevy ptáků. Při některých se děti i učitelé zasmáli projevům ptačích druhů, například, když labutí samec křídly pohlavkoval psa, aby neobtěžoval v jejich teritoriu a nebo jak si dva kačeři na rybníce snaží vytrhat své ocasní ozdoby, aby měli méně šancí u vyhlédnuté samičky.
Vyprávění bylo opět tradičně obohaceno ukázkami ochočených vodních ptáků od zkušeného chovatele Viktora Čahoje, který je pro některé svoje svěřence vlastně takovým náhradním rodičem.
Děti si mohly prohlédnout a osahat peří a plovací blány kačera Donalda, pohlédnout do smaragdově zelených očí kormorána Karla, viděly, jak polyká potravu čáp Čenda. A také se mnohokrát zasmály zvukový projevům rošťáckého housera, který paní učitelce Tůmové rozvázal dokonce tkaničku u boty.
Už teď se těšíme, co nám Ornita přichystá za překvapení na příští školní rok.
-
Pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký
21.12.2015Přejít na článekVe čtvrtek 17.12.žáci dramatického kroužku pod vedením paní učitelky Hozákové zahráli rodičům a svým nejbližším pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Na jevišti se postupně vystřídaly postavy krále, prince a princezen, čarodějů, pomocníků Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, ale i vypravěče a hudebního doprovodu. Aktéři svým hereckým výkonem zaujali široké obecenstvo a po zásluze si vysloužili bouřlivý potlesk. Malým hercům děkujeme a těšíme se na další vystoupení.
-
Vánoční koledování
17.12.2015Přejít na článekDnes 17. 12. 2015 proběhlo vánoční koledování v budově na Korábě. Zúčastnili se ho žáci 5. tříd a všechny třídy 2. stupně základní školy. Připomenuli jsme si adventní období prostřednictvím vánočních koled. Zazněly nejen české vánoční koledy, ale i koledy v dalších jazycích, které se vyučují na naší škole. Žáci ukázali nejen své dobré hlasové dispozice, ale i dovednosti na jednotlivých nástrojích. Na závěr jsme si zazpívali vánoční koledu Tichá noc nejen v českém jazyce.
PŘEJEME VŠEM KLIDNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ!
-
Nová počítačová učebna v budově Zenklova
15.12.2015Přejít na článekŽáci naší školy dostali díky Úřadu městské části Praha 8 pod vánoční stromeček velký dárek. Novou počítačovou učebnu. Učitelé a IT správci se v přípravné fázi pravidelně scházeli, aby naplánovali funkční instalaci, která by co nejlépe sloužila ke kvalitní výuce.
V nové PC učebně jsou nově využívány pro všechny žáky cloudové nástroje a služby ze sady Google Apps.
Každý žák má tedy k dispozici přístup ke svému školnímu emailu, internetovému úložišti vytvořených dokumentů (přístupných i z domova) a možnost využívat základní kancelářské aplikace, a to z jakéhokoliv zařízení.
Na počítačích je nový operační systém Windows 10 s řadou nainstalovaných programů výukových, kancelářských i kreativních.
Na novém serveru jsou síťové disky s různými oprávněními, sloužící pro aktuální potřeby výuky.
Nová učebna od svého otevření přispívá k naplňování školního vzdělávacího programu Škola jazyků a informačních technologií. Ještě jednou děkujeme Úřadu MČ Praha 8!
-
Hrabalova koťata - vánoční koncert
10.12.2015Přejít na článekVánoční koncert pěveckého sboru Hrabalova koťata nás uvedl do atmosféry adventu, klidu a vzájemného setkávání. Zazněly nejen koledy české, ale soubor se mohl pochlubit i brilantní angličtinou. Koncert nám zpestřilo i vystoupení hudebních sólistek na příčnou flétnu a harfu. Pěveckému sboru pod vedením paní učitelky Kateřiny Tůmové a klavírním doprovodem paní zástupkyně Novákové děkujeme za úžasný kulturní zážitek v čase nadcházejících Vánoc.
-
TVOŘIVÉ PSANÍ
08.12.2015Přejít na článekVe druhém kole školního poháru děti soutěžily v oboru tvořivého psaní. Snažily se i ty nejmenší z přípravných ročníků, z prvních a druhých tříd, které psaly dopisy Ježíškovi. Třeťáci popisovaly Vánoce a adventní zvyky. Čtvrťáci pak propustili uzdu své fantazii při popisování svých Vánoc snů. Děti své práce kreativně ilustrovaly, zdobily a vyráběly originální obálky. Je zajímavé sledovat vývoj funkčních komunikačních dovedností našich nejmenších žáků z přípravných tříd až po "vyspělé" autory ze čtvrtých ročníků. -
Pestrobarevný podzim na ZŠ Bohumila Hrabala
27.10.2015Přejít na článekŽáci ZŠ Bohumila Hrabala zahájili soutěž školního poháru v tomto školním roce poznáváním přírody. Ve čtvrtých ročnících uspořádali přírodovědný kvíz, jiné třídy podnikaly vycházky do okolí školy a „zavařovaly podzim“, modelovaly ovoce a zeleninu, sbíraly listy a plody stromů a vytvářely překrásné herbáře. Škola je krásně vyzdobena pestrobarevnou škálou podzimních barev. Všem soutěžícím tak patří velká pochvala a gratulace k úspěšnému vstupu do školního poháru.
-
STROM MIGRACE ANEB SITUACE V EVROPĚ OČIMA OSMÁKŮ
26.09.2015Přejít na článek"Toto projektové vyučování zeměpisu bylo zajímavé jak pro žáky, tak určitě i pro samotného učitele. Vzájemně jsme zjišťovali, jaký má kdo na migraci názor a proč. Dále jsme se učili vlastní myšlenky podložit argumenty. Prezentace projektu proběhla v angličtině, což bylo příjemné oživení. Ve výsledku nám to přineslo jiný pohled na svět, ve kterém žijeme. Zjistili jsme, že ne všichni lidé migrují pod tlakem politické či ekonomické situace - existuje mnoho dalších důvodů a způsobů migrace. Projekt se mi líbil a práci ve skupině jsem si užila."
Zuzana Hrušková, 8.A
"Tento projekt nás měl informovat o aktuální situaci kolem uprchlické krize v Evropě. Úkolem bylo zpracovat plakát STROMU MIGRACE a jeho prostřednictvím graficky zachytit osobní názor na celou problematiku (ke kořenům důvody a do větví důsledky migrace). Poté jsme ostatním ve třídě prezentovali i možná řešení vzhledem k České republice. Závěrem si myslím, že každý měl příležitost odnést si několik nových informací a ujasnit si postoj k evropské migraci."
Petr Nachtman, 8.B
-
EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ
24.09.2015Přejít na článekVe čtvrtek 24. 9. jsme na druhém stupni oslavili den jazyků. Po společném ranním zahájení se třídy vzájemně navštěvovaly a předváděly si nacvičené výstupy. A skutečně bylo na co se dívat! Pohádka O Červené Karkulce proběhla hned v několika jazycích a úpravách. Nečekané dějové zvraty mnohdy překvapily i zkušené diváky. Starší žáci si nacvičili složitější scénku ve španělštině ze školního prostředí. S němčináři jsme se pro změnu vypravili do historie za Vilémem Tellem. Samozřejmě nechybělo společné zpívání cizojazyčných písní. Díky těmto společným aktivitám a představením jsme si připomněli důležitou roli cizích jazyků v našich životech, objevili v některých třídách herecké talenty a navzájem se obohatili o nové poznatky a dojmy.
-
V HODINÁCH ZEMĚPISU ODHALUJEME TAJEMSTVÍ VESMÍRU
23.09.2015Přejít na článekRád bych touto cestou poděkoval žákům 6. tříd za jejich nadšení pro hodiny zeměpisu, které byly během měsíce září věnovány tématu postavení naší Země ve vesmíru. Svou kreativitu mohli šesťáci uplatnit při výrobě modelů Velkého třesku a následně ji prezentovat formou "SHOW AND TELL" před celou třídou. Společně jsme tak rozvíjeli originalitu nápadů, schopnost vidět věci jinak a tvořivě dotahovat myšlenky do reality. Vše zakončíme návštěvou Planetária hl. m. Prahy v úterý 29. září 2015 projekcí pořadu "Noční obloha".
Michal Staněk, učitel zeměpisu
P.S.: Pro všechny vesmírné nadšence připomínám úplné zatmění Měsíce viditelné v celém průběhu 28. září 2015 :)
-
Vzděláváme se projektem LA NGONPO
01.06.2015Přejít na článekOd 1. 6. probíhá na 2. stupni výstava k multikulturnímu projektu La Ngonpo, kterého se zúčastnili žáci 8. ročníku během tohoto školního roku. La Ngonpo je projekt partnerství škol z Nepálu, Indie a dalších zemí se školami v ČR. Všechny školy společně plní úkoly podle jednotlivých témat projektu - Hrdina, Migrace, Voda, Kruh, Krása, které pak společně sdílí na webovém portálu La Ngonpo. Zde také probíhá komunikace s partnerskými školami v anglickém jazyce. Cílem projektu je zjištění, jak přemýšlejí žáci ze vzdálenějších koutů světa o daných tématech, zamyšlení se nad tématy osobnostní, enviromentální a estetické výchovy a též komunikace a spolupráce dětí mezi sebou. Radost máme nejen z krásné výstavy a zájmu dětí, ale především ze společné celoroční práce na projektu. Děkuji za spolupráci na projektu kolegům E. Hořínkové a M. Staňkovi.
K. Tůmová
Více fotografií najdete již brzy ve fotogalerii školy na školním webu.
-
Philosophy for Children - zážitková výuka OSV
26.05.2015Přejít na článekTento týden se žákům 8. tříd představí zážitkovou formou téma FILOZOFIE ŽIVOTA (v rámci výuky osobnostní a sociální výchovy). S žáky 8.B jsme již navštívili děti z MŠ Na Korábě - jejich návštěvu mohou "na oplátku" očekávat žáci 8.A přímo v hodině OSV. Je velmi zajímavé sledovat kontakt světa předškoláků a zkušených teenagerů při povídání nejen o škole, ale také o každodenním životě. Žáci naší 8.B si dále na vlastní kůži mohli vyzkoušet bleskovou adrenalinovou akci zvanou FLASH MOB, a to dokonce v hale Hlavního nádraží. Hledání životních příběhů lidí spojené s kampaní "free hugs" prověřilo jejich komunikační dovednosti také v cizích jazycích. Chválíme všechny "osmáky" za jejich odvahu a nasazení! :)
Aktuální fotografie z celého projektu najdete ve fotogalerii školy pod tímto odkazem.
-
Obhajoby závěrečných prací žáků 9. tříd
05.05.2015Přejít na článekDne 5. května 2015 proběhly na naší škole obhajoby závěrečných prací žáků 9. tříd, při kterých prezentovali svá vybraná témata z jednotlivých předmětů před komisí složenou z konzultantů a oponentů. Žáci se učili obhajovat své názory a postoje k danému tématu a tím rozvíjeli své komunikační schopnosti.
-
Rozhlasové přestávky v budově Na Korábě
21.04.2015Přejít na článekV budově Na Korábě už druhým rokem probíhají rozhlasové přestávky v režii žáků jednotlivých tříd. Během velkých přestávek se každý týden střídá jedna třída po druhé s vlastním připraveným hlášením. V úterý se jedná o obsah komunikační a ve čtvrtek potom hudební. Téma vysílání si každá třída vybírá dle vlastního uvážení. Cílem je vyplnit 15 minut velké přestávky, zaujmout co nejvíce žáků a vytvořit příjemnou školní náladu. Verbální prezentací se žáci sami učí ovládat techniku řeči. Formou neujrůznějších soutěží se zapojují také žáci z ostatních tříd, aby mohli vyhrát zajímavé ceny (viz foto z rozhlasové přestávky žáků VI.B).
-
Anglické divadlo na 1. stupni naší školy
30.03.2015Přejít na článekV úterý 30. 3. 2015 proběhlo v rámci výuky Anglického jazyka na 1. stupni divadelní představení společnosti The Bear Theatre s názvem JACKIE AND THE GIANT. Představení se zúčastnily děti 3. a 4. ročníků. Herci byli rodilí mluvčí, takže téměř vše probíhalo pouze v angličtině. Děti se mohly přímo zapojit do celého příběhu a využít tak svoje dosavadní znalosti angličtiny. Všichni byli úžasní, představení se dětem i učitelům velmi líbilo a mělo velký úspěch. Příští rok s The Bear Theatre nashledanou. :-)
-
Vzdělávací projekt: Hledáme smysl demokracie
03.03.2015Přejít na článekAktuální situace po teroristických útocích ve Francii se výrazně vtiskla také do osnov některých vyučovacích hodin na naší škole, které byly věnovány otázce struktury demokracie. Třída VIII.B měla možnost zažít v rámci vyučování zeměpisu a osobnostní a sociální výchovy několik netradičních workshopů vedených formou diskuzního fóra. Vše pak bylo završeno návštěvou Centra současného umění DOX, kde jsme absolvovali vzdělávací program „Bourání stereotypů demokracie“ ke stále probíhající výstavě Mody demokracie.
Žáci si nejprve vytvořili myšlenkovou mapu principů demokracie a svoji představu následně konfrontovali s uměleckými projekty z celého světa. Prostřednictvím skupinové debaty dospěli k závěru, že demokracie je cestou ke svobodě - a současně svoboda cestou k demokracii. Postará se o nás, pokud se ovšem umíme starat my o ni. Tento workshop využíval různorodých strategií argumentace. Své žáky musím ocenit zejména za velmi kultivované prosazování vlastních názorů, jimiž se snažili přesvědčovat své spolužáky.
Na počátku jakékoli diskuze o zásadních otázkách svobodné společnosti musejí stát nejen ideál svobody vyjadřování a vyznání, ale také tolerance vůči odlišnostem. Speciální výstava Journal (Ir)responsable umožnila žákům ujasnit si postoj k myšlenkám a humoru francouzského časopisu Charlie Hebdo. Výběr dvou set jeho titulních stran dokazuje, že kreslená satira má místo jedině v demokracii, protože s nadhledem se dá tvořit jedině na svobodě. Smysl demokracie tedy musí objevit každý sám v sobě a návštěva této výstavy nám jej pomáhá hledat...
Michal Staněk
učitel OSV -
Vyzkoušeli jsme tabletovou učebnu v EDUkační LABoratoři
18.02.2015Přejít na článekŽáci ZŠ Bohumila Hrabala se 18. 2. 2015 přišli podívat do Centra moderních vzdělávacích technologií EDULAB, jak vypadá výuka 21. století s využitím nových technologií a digitálního vzdělávacího obsahu.
Fotogalerii EDUkační LABoratoře najdete pod tímto odkazem:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1609233329299632.1073741876.1506337846255848&type=1 -
Počítačová učebna v novém kabátu
05.01.2015Přejít na článekOd ledna 2015 začala v budově Na Korábě fungovat nově vybavená PC učebna s 30 novými počítači (všechny již obsahují aktuální operační systém Windows 8.1).