Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

DÍVKA S KOLEM

POMNÍK JINDŘIŠKA NOVÁKOVÁ

Na nádvoří na nádvoří naší školy budova Zenklova máme od neděle 4. září netradiční pomník Jindřiška Nováková, nejmladší zavražděná pomocnice výsadku Anthropoid, která 27. května 1942 odvezla zakrvácené kolo Jana Kubiše. I proto byl památník nazván Dívka s kolem a okolo kola se točí všechny jeho prvky.

Autorem památníku je Lukáš Wagner, který vytvořil objekt složený z mnoha obručí, mezi nimiž jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná kolo bicyklu, ale dohromady vytvářejí velkou kouli, na jejímž vrcholu sedí ze železa vyrobený obrys dívky vztahující nataženou ruku k nebesům. Pod touto koulí jsou umístěny hrací prvky pro děti, které využívají motivy kola jinak – mají v sobě integrovaná řídítka či cyklistické sedačky. Celý projekt včetně hracích prvků vyšel podle radnice Prahy 8 na dva miliony korun.

I naše žákyně se účastnily zpěvem slavnostního odhalení pomníku spolu se sbormistryní Mgr. Kateřinou Tůmovou. Moc děkujeme.!!!