Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

Krkavcovití

Environmentální program ornitologické společnosti Ornita - „Krkavcovití“

V tomto školním roce se už popáté konal velmi oblíbený environmentální program ornitologické společnosti Ornita zaměřený na výrazné skupiny našich ptáků.  V letošním roce si lektoři z Ornity připravili program „Krkavcovití“, kterého se zúčastnili po skupinách všichni žáci z budovy Zenklova.  Samozřejmě nechyběl ani zkušený chovatel Viktor Čahoj, který program jako tradičně  doplnil ukázkami živých ochočených ptáků a svým poutavým vyprávěním o jejich životě.  Dozvěděli jsme se, že tito ptáci (krkavec velký, havran polní, vrána černá a šedá, kavka obecná, sojka obecná, straka obecná, ořešník kropenatý) patří překvapivě mezi pěvce a jsou velmi inteligentní.  Často bývají pro svou schopnost rychlého ochočení a učenlivosti součástí natáčení různých pohádek a filmů.  Děti si připomněly známý pohádkový seriál Arabela, kde právě účinkovali Viktorovi svěřenci.  V připravené prezentaci si mohli žáci tyto ptáky nejen prohlédnout v akci na krátkých videoukázkách, ale také si poslechnout jejich hlasové projevy, které nejsou moc libozvučné a pramálo připomínají naše nejznámější pěvce jako je třeba slavík nebo skřivan.  Děti se dozvěděly, kde se jednotlivé druhy vyskytují, jakým způsobem se živí a rozmnožují, ale nejpřitažlivější bylo samozřejmě přímé setkání s ochočenými jedinci těchto druhů a jejich prohlédnutí hezky z blízka.  Věříme, že se program všem účastníkům líbil, dozvěděli se mnoho nového, a že v příštím roce nás Ornita překvapí zase něčím novým.