Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

Školení s Ozoboty

V lednu a v únoru proběhlo na naší škole v budově na Korábu v rámci grantu O2 školení s Ozoboty. Učitelé i žáci si vyzkoušeli jejich ovládání, a to jak pomocí nakreslených cest, tak i vlastním naprogramováním. Poslední proběhne začátkem března.

Ozobot je miniaturní robot, kterého můžeme ovládat pomocí barevných sekvencí. Ozobotovi můžeme nakreslit jednoduchou čáru, podle níž pojede, a podle barevných kombinací mu dát příkaz, kde má zahnout, zastavit, otočit nebo provést tornádo. Tímto způsobem můžete předem připravit mapu či pracovní list s cestou pro Ozobota, který ji projede. Ozobot Evo umí nad to ještě vydávat zvuky, pomocí různě postavených diod svítit různými barvami a pomocí senzorů vpředu a vzadu rozeznávat překážky.

Mnohem zajímavější je pak možnost Ozobota naprogramovat přes online aplikaci OzoBlockly. Pomocí programovatelných bloků (podobně jako v prostředí Scratch!) nastavíte sekvenci různých příkazů jako je pohyb, světlo či zvuk a poté to přes blikající barvy naučíte Ozobota.  Někteří žáci dokázali naprogramovat efektivní využití senzorů, aby se Ozobot samostatně pohyboval do té doby, než potká překážku, před kterou se otočí a pokračuje dále, nicméně nejoblíbenější u žáků byly a jsou efekty spojené právě se zvukem a světlem. Jedna žákyně tímto způsobem naprogramovala Ozobota tak, aby podle jednotlivých tónů zahrál Smetanovu Mou vlast.

S Ozoboty však pracujeme i v hodinách informatiky, a to nejen ve vyšších ročnících, nýbrž i na prvním stupni. Za sebe mohu říct, že jsem objevil zdatné programátory i v 5. ročníku.

Aplikaci pro programování Ozobotů najdete zde:

Šimon Plašil

Žákyně učí Ozobota zahrát Mou vlast.

Školení kolegů učitelů

Učitelé i žáci na jednom školení.

Mapa pro Ozobota zaměřená na dějiny sametové revoluce.

Žáky vytvořená velká mapa pro několik Ozobotů zároveň.