Španělská kultura křížem krážem

31.10.2023 se mladí španělštináři ze sedmých tříd zúčastnili ve studiu ITAKA na pražských Vinohradech pořadu "Španělská kultura křížem krážem".

Program trval dvě hodiny. V první části si žáci vyslechli zpěv a hudbu tradičního žánru flamenco. Poté předvedli dvě bailaoras v pestrých šatech jeho taneční variantu.

Nato se rozdělili do skupin a postupně procházeli sály, v nichž se dozvěděli nové informace o některých slavných osobnostech španělské historie a literatury, vyzkoušeli si, jak se ovládá při tanci flamenca obrovský šátek nebo hůl, ověřili si své zeměpisné znalosti složením puzzle ve tvaru mapy Španělska, porovnali podobnost krátkých vět v jazycích, kterými se ve Španělském království hovoří, a to v kastilštině, baskičtině, katalánštině a galicijštině, seznámili se s typickými melodiemi hudby flamenca, naučili se základní údery hry na cajón a společně i ve dvojici si zabubnovali.

Na závěr akce si zahráli malý kvíz o španělských osobnostech, jejichž medailonky je vyzdobeno foyer studia Itaca.
Při losování poukázky na lekci flamenca ze správně zodpovězených odpovědí jsme sice neměli štěstí, ale odcházeli jsme spokojení, protože jsme načerpali energii z této temperamentní jižanské kultury.

L. Jagošová