Vodní ptáci

Po loňském velmi úspěšném ornitologickém programu pro školy „Desatero sov“ k nám letos opět zavítali s novým programem „Vodní ptáci“ naši přátelé ze sdružení Ornita.

Hlavní lektorka sdružení Zuzka Bartáková pověděla dětem mnoho zajímavostí ze světa vodních ptáků, promítala průběžně videa, kde upozornila na důležité vlastnosti a vzhled vodních ptáků, a také na způsob jejich života. Videa byla doprovázena i zvukovými projevy ptáků. Při některých se děti i učitelé  zasmáli  projevům ptačích druhů, například, když labutí samec křídly pohlavkoval psa, aby neobtěžoval v jejich teritoriu a nebo jak si dva kačeři na rybníce snaží vytrhat své ocasní ozdoby, aby měli méně šancí u vyhlédnuté samičky.

Vyprávění bylo opět tradičně obohaceno ukázkami ochočených vodních ptáků od zkušeného chovatele Viktora Čahoje, který je pro některé svoje svěřence vlastně takovým náhradním rodičem.

Děti si mohly prohlédnout a osahat peří a plovací blány kačera Donalda, pohlédnout do smaragdově zelených očí kormorána Karla, viděly, jak polyká potravu čáp Čenda. A také se mnohokrát zasmály zvukový projevům rošťáckého housera, který paní učitelce Tůmové rozvázal dokonce tkaničku u boty.

Už teď se těšíme, co nám Ornita přichystá za překvapení na příští školní rok.