Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

77. VÝROČÍ ATENTÁTU

77. výročí atentátu na Reinharda Heydricha - uctění památky padlým

Psal se 27. květen 1942... Tím začíná příběh, který vstoupil do světových dějin, ale také do historie naší školy. Před 77 lety byl na křižovatce v Holešovičkách, nedaleko naší školy, spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Žáci devátých tříd se proto vydali uctít památku parašutistů, kteří zahynuli 18. června v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Ale nejen jim. Květinu a svíčky zapálili také za padlé civilisty, zastřelené nebo umučené v období heydrichiády a za statečnou dívku Jindřišku Novákovou, jež byla žákyní naší školy. Právě ona odvedla a ukryla kolo Jana Kubiše, za což zaplatila životem v koncentračním táboře Mauthausen. Po pietním aktu následovala komentovaná prohlídka po místech, kudy parašutisté z místa atentátu uprchli.