Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

Zájezd v Anglii

V květnu 2024 45 žáků druhého stupně navštívilo Anglii. Dva dny strávili při zkoumání známých památek Londýna, jeden jeden den v jižní Anglii v Salisbury, Winchesteru a Stonehenge a jeden den si prohlíželi Warner Bros Studia a Oxford. I přes lehce anglické deštivé počasí se výjezd moc povedl, studenti si mohli prohlédnout významná místa, o kterých se v hodinách anglického jazyka dozvěděli a vyzkoušet si kouzla ve světě Harryho Pottera.

In May 2024, 45 students from the secondary level of our Primary School visited England. They spent two days exploring the famous landmarks of London, one day in southern England in Salisbury, Winchester, and Stonehenge, and one day touring Warner Bros Studios and Oxford. Despite the slightly rainy English weather, the trip was very successful. The students had the opportunity to see significant places they had learned about in their English language classes and to experience the magic of the Harry Potter world.

Irena Semerádová