Fotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky RotatoruFotky Rotatoru

Výstava ZOO v mikroskopu

ZVÍŘATA Z ÚPLNĚ NOVÉ PERSPEKTIVY

Výstava unikátních snímků Petra Jana Juračky po dobu jednoho měsíce ozdobí chodby 2. patra budovy Na Korábě. Nejde o fotografie pořízené běžnými fotoaparáty, nýbrž vědeckými technikami s použitím mikroskopů. Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy snímal chovance pražské zoo po čtyři roky, aby získal zvětšeniny zubů, peří, srsti či jiných struktur, o kterých nemáte mnohdy ani tušení. S pomocí kurátorů zoo získával průběžně velmi zajímavé materiály, které pak v laboratořích připravoval pro mikroskopii - ať již tu běžnou, světelnou, nebo dokonce v UV světle či pro skenovací elektronový mikroskop. Na výstavě nejsou k vidění jen snímky pořízené v klidu laboratoře, ale i světově unikátní snímek živého všiváka sloního, fotografovaný na hřbetu živého slona.

Text k výstavě: Martina Křížová, ve spolupráci s Petrem Janem Juračkou